Bilim - TeknolojiWEB TV

NASA, Jüpiter videosu yayınladı

NASA, Juno misyonunda topladığı verilerle yeni bir Jüpiter videosu yayınladı. NASA’nın Jüpiter videosu, kuzey kutbunun durumunu sıcaklık ayrıntılarıyla gösteriyor.

Jüpiter videosu kuzey kutbunu gösteriyor

NASA’nın Jüpiter’deki Juno misyonu üzerinde çalışan bilim insanları, gezegenin kutup bölgelerinde yoğun şekilde bulunan siklonları ve antisiklonları tasvir eden3 boyutlu kızılötesi filmi paylaştılar. Yayınlanan animasyonda Jüpiter’in kuzey kutbuna yoğunlaşılıyor. Videoda, merkezi büyük bir siklon ve onu çevreleyen sekiz küçük siklon görülüyor. Animasyonda, sarı alanlar daha sıcak, karanlık alanlar daha soğuk olarak belirtiliyor. Bu animasyonda görülen en yüksek “parlaklık sıcaklığı” yaklaşık 260 Kelvin (yaklaşık -13 °C) ve en düşük 190 Kelvin (yaklaşık -83 °C) civarındadır.

Video için NASA’nın Juno misyonunda yer alan JIRAM (Jovian Infrared Auroral Mapper) tarafından toplanan veriler kullanıldı. Juno’nun birincil görevi, 16 Temmuz 2018’de sona erecek şekilde planlandı. Ancak NASA’nın görevini iki veya üç yıl daha uzatması bekleniyor. Bu süre sonunda Juno, Jüpiter’in kalın bulutlarına bir dalış yaparak yok olacak. Aşağıdaki video ile NASA’nın Jüpiter animasyonunu izleyebilirsiniz.

Yorum yap