Arzu DemirManşetYazarlar

Haydi çocuklar namaza

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Kur’an Nesli Platformu’nun geleneksel hale getirdiği “Haydi Çocuklar Namaza” etkinliğinin, bu sene üçüncüsünü gerçekleştirmeyi Rabbim bizlere nasip etti. Türkiye’nin birçok bölgesinde yüzlerce noktada binlerce öğrencinin katılımıyla ve gönüllü hocaların eğitimiyle güzel bir namaz etkinliği gerçekleştirildi. Hedefimiz 15 gün gibi kısa bir süre içerisinde 6-10 yaş arası çocukları namazla buluşturup, imanlı bir neslin tohumlarını atmaktı. Bunu bir nebze olsun gerçekleştirmenin huzurunu yaşıyoruz.

Bu kutlu programı gerçekleştirmede her türlü desteği sağlayan başta Kur’an Nesli Platformu ve Tesettür Seferberliği Platformu (TESSEP) olmak üzere bütün sivil toplum kuruluşlarına ve ayrıca eğitim için evlerini küçük çocuklara açan hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Rabbim kendilerinden razı olsun.

İnsanın var olma sebebi Allah’a ibadet etmektir ve kulluğu sadece O’na sergilemektir. Kulluk vazifesinin en ana unsuru da namazdır. Namaz çok mukaddes bir ibadettir. Namaz imanın alameti, kalbin nuru, ruhun kuvveti, müminin miracıdır. Şerefi pek yüce bir farz ibadettir. Bizler de Peygamber Efendimizin “Yedi yaşına gelince çocuklarınızı namaza alıştırın.” hadisini düstur edinerek, her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce çocuğa namaz kılmayı öğrettik.

Rabbimiz Taha Suresi’nin 132.ayetinde şöyle buyuruyor: “(Ey Muhammed) Ailene namaz kılmalarını emret, kendin de onda devamlı ol.” Ayette buyurduğu üzere Allah-u Teâlâ çocuklara namaz ibadetinin sevdirilmesi ve öğretilmesi için ebeveynlere çağrıda bulunmuş ve bunun ihmal edilmemesi gereken bir görev olduğunu vurgulamıştır.

Gerek ayetlerde ve gerek hadislerde namaza bu kadar çok yer verilmesinin birçok hikmetleri vardır. İmanlı nesillerin oluşması İslam’ın hayatımıza ta çekirdekten yerleştirilmesiyle olur. Yüce Rabbimiz Ankebut Suresi 45.ayette “Muhakkak ki namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten korur.” buyurmuştur. Demek ki toplumun bu denli yozlaşması ve hayâsızlık içinde çırpınıp batmasının en temel sebebi, namazdan habersiz olmaları veya namazı gerektiği gibi eda etmemeleridir. Allah-u Teâlâ, aslında huzurlu ve mutlu yaşamanın formüllerini bize öğretmiştir. Önemli olan bizlerin bu çağrıya uyup namaz eksenli nesiller yetiştirmemizdir.

Sıklıkla dile getiriyoruz ki; çocuk, anne ve babanın aynadaki yansımasıdır. Ebeveynler namaza gereken önemi verirlerse Allah’ın izniyle çocukları da verecektir. Çünkü çocukların ilk eğitimi ailede başlar. Çocuklar onlara söyleyeceğiniz nasihatlerden çok sizin hal ve hareketlerinize bakacak, sizleri kendine rol model seçip sizi taklit edecektir. O yüzden iyi amelleri hem nasihat ederek, hem de uygulamada göstererek öğretmeliyiz çocuklarımıza.

Peygamber Efendimiz (SAV) namazı çocuklara sevdirmek ve öğretmek için çeşitli yöntemler uygulamıştır. Kimi zaman mescide torunlarını götürmüş, secdelerini bazen uzatmış bazen de kısaltmıştır. Bazen de onlarla beraber saf tutmuştur. Çocuklu anneleri mescide gelmeleri yönünde teşvik etmiştir. Kimi zaman mescitte onlarla oyun oynayarak imanlı nesillerin buradan çıkacağını işaret etmiştir. Resulullah’ın hayatını inceledikçe namaz ve çocuk ilişkisini daha iyi anlayacağız ve nasıl bir yöntem ile onları yetiştireceğimizi öğreneceğiz.

Şimdi değineceğim bazı hususlar, çocuklara namazın ne şekilde öğretileceği konusunda anne ve babalara ışık tutacaktır.

-Ebeveynler olarak daha küçük yaşlarda çocuklarınızın yanında namaz kılın.

-Biraz büyüdükleri zaman onlarla beraber saf tutun.

-Çocuklarınıza yedi yaşından evvel kısa ve kolay surelerden ezberler yaptırın.

-Yanınızda saf tuttuklarında namazı hafif yüksek sesle kılın.

-Camilere beraberinizde götürün ki; çoğu insanın namaz kıldığını görsünler.

-Oyunlarla ve ezgilerle çocuklara namazı öğretin.

-Hediye ve ödüllerle onları namaza teşvik edin.

-Namazını kontrol edin ama bunu ona hissettirmeyin.

-Övgülerde bulunun.

-Alışkanlık haline gelinceye kadar namazı onlara hatırlatın.

-Sürekli namazın önemini çocuklarınızla konuşun. Ayet ve hadislerle örnekler verin.

-Çocuğunuzun kendine özel seccadesi, başörtüsü veya takkesi olsun.

-Namaza alıştırmaya alıştırdığınızdan itibaren sabah namazını da mutlaka kıldırın.

-Her durumda namaz kılmaları telkin edilmelidir. Mesela yolculukta kılınan seferi namazlar çocukları çok mutlu eder. (Kısaltılarak kılınması çocukların hoşuna gider.) Bundaki maksat her koşul ve durumda namazın kılınması gerektiğinin aşılanmasıdır. Piknikte, misafirlikte vs her yerde…

-Anne ve babalar olarak çocuğa namaz konusunda ısrarcı olduğunuzu hissettirin.

-Dünyada makam ve mevki sahibi olmaları için gösterdiğiniz çaba gibi ahiret yurtlarını şekillendirecek ibadi eğitimlerine de dikkat edip özen gösterin.

-Namaz kılan arkadaşları varsa onlarla vakit geçirip beraber cemaatle namaza teşvik edin.

-Anne ve babalar namazı öğretmede sabırlı, kararlı olmalı ve ortak çalışmalıdırlar.

Tüm bu hususlara dikkat edildiği taktirde Allah’ın inayetiyle göz aydınlığımız olan çocuklarımız, gözümüzün nuru olan namazı öğrenecek ve hayatlarının geri kalan kısmında da hep namaz ile yaşayacaklardır inşallah.

Allah’ın insanlara yüklemiş olduğu halifelik misyonuyla hareket ederek, imanlı nesiller yetiştirmek için son üç senedir 6-10 yaş arası çocuklara yönelik namaz programı düzenleyen Kur’an Nesli Platformu’na yaptıkları bu hayırlı çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

Onların bu güzel çalışmaları, çocuklarını namaza alıştırmak isteyen ailelere büyük destek olmuştur. Bu çalışmalarının devamını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Allah (CC)’a emanet olunuz…

Arzu Demir | Nisanur Dergisi | Ekim 2018 | 83. Sayı

Yorum yap