Editör

Editör – Temmuz 2022

Bismillah…

Şanı yüce Allah’a sonsuz hamd-u senalar; Rasul-ü Zişan’a salat-u selamlar olsun. Selam ve bereket, hak davayı omuzlayanların üzerine olsun. 

Bir Kurban Bayramı arifesinde, sıcak bir yaz ayında yeniden siz kıymetli okurlarla buluşmanın coşkusunu yaşıyoruz. Hayır ve güzellik namına her ne varsa heybesine doldurmuş bir yoldaş misali, yarenlik etmeye geldik bu ay da. Sayfa sayfa, satır satır bilenmiş bir ruhun aksi sedası gibi… Umudu, sevinci, hüznü yüklenmiş bir halin arz-ı gibi…  Niyet hayr akıbet hayr, demiş büyükler. Hayrı yazıp çizerek hayra vesile olmaktır muradımız, pekâlâ bilirsiniz… Sözün özü bu ay da can alıcı bir dosya ile sizlerleyiz.

Yaz aylarının ilk akla gelen eylemlerindendir düğün dernek kurmak. Mis gibi havalar, en evla zaman dilimleridir zira. Bir bakıma gözler de gönüller de şen olsun istenir. Soğuk üşütmesin istenir. İstenir de günah üşütmesine, göz kirine, dimağ pasına ne demeli? Hâsılı “DÜĞÜNLERİMİZDE ÖLÇÜ” ne olmalı? Ki; gözler de gönüller de gerçekten şen olsun ve kurulan yuva hayırla/bereketle dolsun!

Bu minvalde; düğünlerimizde nebevî ölçüyü… Evliliğin bir tercih değil, ihtiyaç olduğunu… Düğünlerimizin makul ölçüde masraflı olması icap ettiğini… Düğün eğlencesinde haram ve helal ölçüsünü… Ve ideal bir düğünün olmazsa olmazlarını ele aldık.

Ayrıca bu ay, Kudüs ve Mescid-i Aksa davasına destek ve katkı amaçlı düzenlenen ‘7. Beytül Makdis Uluslararası Kadın Öncüleri Forumu‘na katılan kelamları güçlü, nefesleri diri ve başları dimdik kadınlardan, Kudüs’e dair duygu ve düşüncelerini sorduk.

Sizleri, bu ay da Esma-ül Hüsna’dan fıkha, şiirden öyküye, kültürden sanata, sağlıktan mutfağa dopdolu olan derginizle baş başa bırakıyor; şanı yüce Rabbimize emanet ediyorum.

Hayırlı bayramlar efendim…

Editör | Nisanur Dergisi | Temmuz 2022 | 128. Sayı

Yorum yap