EditörManşetYazarlar

Editör – Ekim 2018

Bismillah…

Kullarını nimetlendiren ve dahi ziynetlendiren yüce Allah’a hamd-u senalar olsun. Hayatı, etkin bir murakabe örneği, yürüyen Kur’an olan Peygamber Efendimiz’e salât-u selamlar olsun…

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi; kendini hesaba çeken, amellerini gözden geçiren, gerek kendi yaratılışı, gerekse de kâinat üzerinde tefekkür eden ve ibadetler ile kendini yenileyenlerin üzerine olsun…

Kıymetli okurlarımız! Ekim sayımızla ve ‘YENİLENME’ dosyamızla karşınızdayız. Muhasebe ve murakabeyi, enfusi ve afakî tefekkürü, tevbe ve zikir ile yenilenmeyi, fikir ve şahsiyet güncellemesini, çağı ve zamanı okuma gerekliliğini ve eskiyen imanı yenileme erdemliliğini ele aldık. Bu bağlamda:

Tefekküre, enfustan yani kendi bedenimizden/benliğimizden başlamamız ve her gün onlarca kez baktığımız aynalara bir defa da tefekkür nazarı ile bakmamız gerektiğini… Bizim haricimizde muazzam bir evren olduğunu ve üzerinde düşünülmesi gerektiğini… Farkında olunmayan ve kıymeti bilinmeyen her nimetin, bozulmaya ve hatta kaybolmaya başlamasının an meselesi olduğunu… İmanın; kul ile rabbi arasındaki güven bağı olup eşsiz bir nimet olduğunu ve eskimesi durumunda muhakkak yenilenmesi gerektiğini… Aksi halde kişinin gittikçe yozlaşan bir hayata yönelerek dünyasını da ahretini de heba edeceğini… Tembelliğin imanı eskiten en önemli etken olduğunu… Mü’minin zamanını, istidatını, gücünü, sözünü ve eylemlerini, iman ettiği Allah yolunda kolayca sarf edebilmesi gerektiğini… Bu nedenle de imanımızı yenilemek, heyecanımızı ve azmimizi her daim diri tutmak icap ettiğini vurguladık.

Öte yandan hayatın içinden birçok hususta ve farklı tarzlarda paylaşımlar da sayfalar arasında sizleri bekliyor. Edebiyattan şiire, duadan zikirlere, geziden kültür-sanata, mutfaktan sağlığa uzanan bu yolculukta yoldaş mahiyetindeki siz kıymetli okurlarımız için yine dopdolu dergimiz. Okuyun ve okutun isteriz. Dalga dalga yayılan bir huzur, elden ele büyüyen bir salih amel mahiyetinde inşallah.

Sizleri derginizle baş başa bırakıyor; şanı yüce Allah’a emanet ediyoruz…

Editör | Nisanur Dergisi | 83. Sayı | Ekim 2018

 

Yorum yap