Sağlık

Antidepresan kullanmak zararlı mı?

Antidepresan kullanımı ülkemizde son 5 yılda yüzde 70 arttı. Antidepresan ilaçlara yönelik yapılan araştırmada yeni bulgulara rastlandı.

Antidepresan ilaçlar etkili oluyor mu?

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, 1979-2016 yılları arasında 116.477 hastayı kapsayan, 522 adet çalışmayı yeniden incelendi. Araştırmanın sonucunda antidepresanların bir kısmı gerçekten işe yararken, bir kısmı sadece plasebo etkisi (iyileşmeye inanmak) yarattığı bulundu.

Örneğin; en yaygın şekilde kullanılan Prozac’in (fluoksetin olarak da bilinmektedir) en az etkili antidepresanlar arasında olduğu tespit edildi. Sevindirici tarafı ise en az yan etkiye sahip antidepresanlar arasında yer aldı. Fluvoksamin, reboksetin ve trazodon da en az etkili ilaçlar arasında yer aldı. Amitriptilin, mirtazapin ve venlafaksin en iyi performans gösteren ilaçlar olarak belirlendi. Yani bu ilaçların bir kısmı iyileşme sürecine yarar sağlarken, bir kısmı neredeyse hiç etki etmiyor.

En az insanın bedensel sağlığı kadar önemli olan psikolojik durum için bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmamak gerekiyor. Böylesine önemli bir durum için mutlaka bir uzman doktora danışmak gerektiğini de belirtelim.

Yorum yap