Sağlık

Antibiyotiğe dirençte ülkemiz risk altında

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) antibiyotiklere karşı direnç gösteren ve “süper bakteri” olarak adlandırılan bakterilerin insan sağlığı açısından oluşturduğu tehdit ve bu konuda alınabilecek önlemlere dair bir rapor yayımladı.

OECD raporunda, Brezilya, Endonezya ve Rusya’daki bakteri kaynaklı enfeksiyonların şu an yüzde 40 ila 60’ının en az bir antibiyotiğe karşı dirençli olduğu ifade edildi.

Raporda, Türkiye, Güney Kore ve Yunanistan’daki ortalama direnç oranlarının yüzde 35 civarında olduğu bildirildi.

En güçlü antibiyotiklere karşı dahi direnç gösteren ve “süper virüs” olarak adlandırılan bakterilerin, Avrupa’da her yıl yaklaşık 33 bin insanın ölümüne neden olduğu açıklandı.

En riskli grupların, bir yaşın altındaki bebeklerle 65 yaşın üzerindekiler olduğu uyarısı yapılan araştırmada, enfeksiyonların dörtte üçünün hastane ve sağlık kliniklerinde kapıldığı belirtildi.

İnsanlar, ilaçlar ya da enfeksiyona karşı kimyasallar kullanılan tarımsal ve hayvansal ürünler aracılığıyla daha fazla antibiyotik tükettikçe, bakteri türleri de kendilerini ortadan kaldırmaya yönelik ilaçların etkilerine karşı direnç geliştiriyor.

İLKHA

Yorum yap