Gündem

Aile Bakanlığı “nafakayı” mercek altına alacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek bir toplantıda nafaka süresi ve miktarı gibi konuları mercek altına alacak.

Miktarı ve süresi nedeniyle tartışmalara neden olan nafaka, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca düzenlenecek toplantıyla masaya yatırılıyor.

Bakanlıktan yapılana yazılı açıklamada, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan “Gündem Buluşmaları”nı başlatıyor. Bakanlığın ilk toplantısı nafaka sistemi üzerine, ilk paydaşı da Adalet Bakanlığı olacak.

Toplantıda, nafaka süresi ve miktarı gibi konular mercek altına alınacak, eleştiriler değerlendirilecek.

Toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün başkanlık etmesi bekleniyor. Toplantı, 10 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

“Uygulamaya (nafaka) yönelik öneriler geliştirilmeyi hedefliyoruz”

Bakan Selçuk konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Nafaka uygulamalarının, toplumsal gereklilikler ve ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde ilgili tüm taraflarca kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesini arzu ediyoruz. Toplantıda, mevcut uygulama örnekleri sunulacak ve bu konudaki tecrübeler dinlenecek. Uygulamaya yönelik öneriler geliştirilmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenler de toplantıda görüşlerini aktaracak.

Yorum yap