Eğitim

Yabancı dil öğrenmek için ideal yaş nedir?

Yabancı dil öğrenmek, ülkemizde birçok öğrenci ve yetişkinin karşısına çıkan en önemli problemlerden biri oluyor. Yeni bir araştırma, yabancı dil öğrenmek için en uygun yaşın kaç olduğunu ortaya koyuyor.

Yabancı dil öğrenmek için geç kalmamalı

Yabancı dil öğreniminde genel algı, çocukların yetişkinlerden çok daha kolay bir şekilde yeni dile uyum sağladığı yönünde olmuştur. MIT’de çalışmakta olan psikolog Joshua Hartshorne, bu konuda bir araştırma yaparak yeni veriler elde etti. 670.000 kişinin yer aldığı bir sınav sonuçlarını inceleyen ekip, 17 veya 18 yaşına kadar yeni bir dil grammer’i öğrenmede insanların çok yetenekli olduğusonucuna vardı.

Ancak bu araştırmada, 17-18 yaşlarından sonra yaşanan düşüşün nedeni belirlenemedi. İlginç bir şekilde, doğumundan beri İngilizce ile büyüyenler ile 10 yaşında İngilizce öğrenmeye başlayanlar arasında büyük bir farklılık olmadığı gözlemlendi. Hartshorne: “İngilizce gramer hakkında yerel bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız yaklaşık 10 yaşında başlamalısınız” diyor.

MIT’nin bu araştırmasına yönelik çeşitli eleştiriler de mevcut. Sadece grammer bilgisine odaklanan araştırmanın ‘doğal dil’ bilgisini dikkate almadığı belirtiliyor. MIT’li araştırmacılar çalışmalarından elde ettikleri verileri herkese açık bir şekilde paylaştılar. Bu çalışmanın kesinlik bildirmediği, yetişkinlerin de başarılı bir şekilde dil öğrenebileceği belirtiliyor.

Tek bir dille sınıtlı kalmayıp, ikinci dil öğrenmek beyin gelişimine önemli bir katkıda bulunuyor. 2014 tarihli bir araştırmada ikinci dilin, beyinde verimliliği artırdığı tespit edilmişti. 2016 tarihli bir çalışmada ise iki dil bilen 99 gönüllü üzerinde testler yapıldı. Test sonuçlarında dikkat ve odaklanmayı daha iyi yönetebildikleri gözlemlenmişti.

Yorum yap