EğitimManşetSağlık

Online Eğitimde Göz ve Ortopedi Sorunlarına Dikkat!

Online eğitim sürecinde çocuk ve ergenlerde göz ve ortopedi sorunlarına dikkat!

Küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinde, online eğitim sürecinde çocuk ve ergenlerin göz ve ortopedi sorunları yaşamaması için bilgisayar kullanımından oturma şekline, beslenme alışkanlığından odanın ışığına birçok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meltem Erol, pandemi nedeniyle online eğitim-öğretim sürecinin çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kovid-19 pandemisinin hayatın her alanını olduğu gibi eğitim sistemini de olumsuz etkilediğinin altını çizen Erol, yüz yüze eğitimin yerini şu an için uzaktan eğitimin aldığını ve çocukların bilgisayar ve televizyon karşısında daha fazla zaman geçirmeye başladığını belirtti. Erol, pandemide online eğitim sürecinde gün içinde uzun süre ekran başında olan çocuk ve ergenlerde göz ve ortopedi gibi alanlarda sorunlar yaşanabileceğine dikkati çekerek, “Bu durum başta oturma bozukluğuna bağlı olmak üzere, çocuk ve ergenlerde göz ve ortopedik sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Bilgisayar ekranı önünde saatlerce oturmak görme sistemini daha fazla odaklanmaya zorlayarak göz yorgunluğu, göz kuruluğu, baş ağrısı, gözde kızarıklık, batma, sulanma, kaşınma ve bulanık görmeye neden olabiliyor. Ayrıca, uygun olmayan ergonomi yani kullanılan masa sandalye ve oturma durumunun rahatsızlığı çocuklarda bel, sırt, omuz, boyun ve bacak ağrılarına sebep olabiliyor.” dedi.

GÖZ VE ORTOPEDİ SORUNLARININ ÖNLENMESİ İÇİN ALINABİLECEK TEDBİRLER

– Televizyon ya da masaüstü ekranlar tercih edilmelidir, tablet ve dizüstü bilgisayar kullanımından kaçınılmalı.

– Ekran çok yakın olmamalı, ekranın üst sınırı göz hizasında olmalı.

– Ortam karanlık olmamalı, ekran parlak olmamalı.

– Odanın ışığı çok fazlaysa eğitime başlamadan önce biraz azaltılmalı.

– Gözlük kullanılıyorsa, online eğitim sırasında gözlük kullanılmaya devam edilmeli.

– Çocuklar ders aralarında, göz yorgunluğunu arttıracağından, yakın mesafeyi görmeyi gerektiren cep telefonu, tablet gibi ekranlı araçları kullanmamalı.

– Ekran başında oturuş pozisyonu dik ve rahat olmalı.

– Ekranla göz arasındaki mesafe en az 60 santimetre olmalı.

– Pencereden bilgisayar ekranına yansıma oluyorsa ya bilgisayarın yeri değiştirilmeli veya gölgelik kullanılmalı.

– Masa, sandalye ve bilgisayar ergonomik şartlara göre düzenlenmeli.

– Sandalyede otururken ayaklar yere basmalı, dizlerin seviyesi kalça seviyesinden biraz daha yüksekte olmalı ve omuzlar rahat pozisyonda olmalı.

Çocuğunuz yanlış duruyorsa…

Duruş bozukluklarının en sık karşılaşılan belirtilerinin bel, sırt, boyun, omuz ve kol ağrıları, kas yorgunlukları, kas güçsüzlükleri, bacak ağrıları olduğunu anlatan Erol, şu önerilerde bulundu: “Masa, sandalye ve bilgisayar uygun ergonomik şartlara göre düzenlenmeli, bilgisayar monitörü göz hizasında olmalı, dik durmasını sağlayan yaş ve gelişimine uygun çalışma masası, sırt desteği olan sandalye seçilmeli. Sandalyede otururken ayaklar yere basmalı, dizlerin seviyesi kalça seviyesinden biraz daha yüksekte olmalı ve omuzlar rahat pozisyonda olmalı.”

Televizyon ve bilgisayar başında atıştırmayın

Doç. Dr. Erol, pandemi sürecindeki online eğitimin diğer bir sonucunun da çocukların hareketinin azalmasına bağlı olarak kilo alımının artması olduğuna işaret etti. Artan obezitenin çocuklarda bel ve bacak ağrılarına neden olabildiğini aktaran Erol, “Ailelerin çocuklarının beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekmektedir. Televizyon ve bilgisayar başında atıştırmalık tüketiminden kaçınılmalı. Aileler gün içinde kısa süreli olarak çocuklarıyla egzersiz yaparak biraz olsun çocukların hareketlerini arttırabilirler.” diye konuştu.

Önemli Hatırlatma: Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yap