ManşetYazarlarZeynep Ertekin

Kardeşimle ayaküstü bir hasbihal!

Selamlar genç arkadaşım!

Seninle sadece bir mesele hakkında fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Beğenmezsen yine sen bilirsin ama beş dakika zaman ayırabilirsen; hayatının dönüm noktası olacak bir anda sana kendi yaşantımdan, hatalarımdan, doğrularımdan çıkardığım birkaç hususu belirtmek istiyorum.

Güzel kardeşim!

Üniversite sınavının tercih sonuçları açıklandığında artık yuvadan uçacağın belli oldu. Belki kendini hazır hissetmiyordun buna, belki de bunun hayali ile yaşıyordun kim bilir. Sen bilirsin elbette. Etrafında seni etkileyecek çok şey olabilir ama sen kendi içini Rabbinden sonra en iyi bilensin. O yüzden senden ricam önce kulaklarını kapat!

Evet, yanlış duymadın, kulaklarını kapat ve tüm duyu organlarınla kalbine odaklan.

Ne hissediyorsun?

‘Bu neden önemli’ diyebilirsin ama şunun için çok çok önemli… Herkes kalbinin ekmeğini yer bu hayatta. Kendi hayatına uçarken, kalbinde hissettiğin her şey çok kıymetli…

Kendine sor önce, kalbine sor; nasıl bir hayat yaşamak istiyorum?

Üniversiteyi ailenden uzakta okumak sandığın kadar kolay değil ne yazık ki. Evet, yurt saatleri haricinde, istediğin yerde istediğin şeyi yapabilirsin. İstediğin kişiyle gezebilirsin, eğlenebilirsin ama ne yazık ki hayat bunlardan ibaret değil.

Ailenden uzakta olduğun her anda etrafında arkadaşların vardır. ‘Dostlarım’ diyebileceğin insanları iyi seçmelisin. Bu hayatta gülmek, eğlenmek olduğu kadar; üzülmek, hüzünlenmek ve zor zamanların da olduğunu unutmamalısın.

Hasta olduğunda ateşini ölçen insanlar olmalı etrafında, ders çalışırken sana engel olan değil, ders çalışman için seni teşvik eden arkadaşlar edinmelisin. Ama hepsinden önce, kendine bu hayat için bir ideal belirlemeni tavsiye etmeliyim sanırım.

Önünde geçireceğin günler, seni sen yapacak olan ilk adımları atacağın günler olacak bunu sakın unutma! Kendi hayatının tohumlarını üniversitede atacaksın. Bu yüzden her zaman kaliteli bir hayattan yana olmaya çalış.

Kendine yakışan ve seçimi zor olana yönelmeye çalış. Unutma ki ucuz olanın, değersiz olanın alıcısı çoktur ama değeri düşüktür. İşte bunu tüm hayatına uygulamaya gayret et. Herkes gibi olmaktan çok nadide olmaya gayret et. Kaliteli bir hayatın ilk adımları, kaliteli bir ‘SEN’ ile atılır ancak. Herkes gibi olmak yerine kendin olmayı tercih et. Ortama uyum sağlayan değil, ortamı kendine uyduran olabilirsin. Kaliteden kastımın ne olduğu tamamen sana kalmış. Ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Rabbin katında kıymetli olan her şey kalitelidir. Çünkü iman eden kullar olarak biliriz ki; Allah katında değerli olan, kullar katında da elbet bir gün değer bulacaktır.

İşte başa döndük yine, kulaklarını kapatıp kalbine sormalısın, benim için kaliteli olan nedir? Ve şunu sakın unutma; kaliteli yapılan işler ömürlük olur ve seni bir sonraki kaliteli aşamaya taşır. Ama ucuz olan, değersiz olan sana günü geçirmekten başka fayda vermez.

Zaman istesek de istemesek de geçiyor. Sevdiğim bir hocamızın güzel bir sözü vardı; “Hiçbir uçak havada, hiçbir öğrenci okulda kalmaz.” derdi. İşte böyle… Gerçekten de bir şekilde zaman geçer ve öğrencilik biter. Mühim olan bu zamanı nasıl geçirdiğindir. Okul hayatı bittiğinde, eşyalarını son kez toplayıp yuvaya geri döndüğünde valizine koyduklarının dışında sana kalacak olan ruhuna kattıklarındır.

Sana hayatta başarılar dilerken; bu güzel günlerin tadını çıkarmanı tavsiye ederim. Gün gelir öğrencilik biter ve iş hayatının acımasız koşullarında savaşırken bulursun kendini. İşte o şartlarda dik durabilmek için okul hayatında kendine yatırım yapmalısın.

Boş başak gibi dik durmak yerine edepli, vakur ve kaliteli bir duruş edinmelisin. Kaliteye ulaşmak kolay değildir ama uzun vadede insana çok şey kazandırır. Sen kaliteli olursan etrafında da kaliteli insanlar oluşacaktır.

Bu ışık sende var.

Müslüman bir genç olarak şunu düşünmeni tavsiye ederim. Bu hayatta yeteri kadar ucuz insan var. Ama hem ülkenin, hem de ümmetin kaliteli insana ihtiyacı var. İşte bu büyük ideal ile başarılara doğru koşabilirsin. Allah da her daim başarının, kalitenin destekçisi olacaktır.

Senden sadece şunu kulağına küpe etmeni isteyeceğim. Niyetini her zaman temiz ve diri tut. Ama niyetini kimsenin kullanmasına müsaade etme! Senin temiz niyetini alıp kendi çıkarları için kullanmalarına izin verme. Niyet hayr, akıbet hayr der; sana hayatın güzellikler getirmesi için dua ederim.

Ha bir de şunu sakın unutma! Allah, nereye gidersen ve ne yaparsan seninledir. Ne yöne dönersen dön Rabbim seninle… O’na dayanırsan asla yalnız kalmazsın. Allah yoldaşın, yolun açık olsun güzel kardeşim.

Zeynep Ertekin | Nisanur Dergisi | Ekim 2018 | 83. Sayı

Yorum yap