KitapManşetYazarlarZeynep Dal

Kalbini Ardında Bırakmamalı İnsan!

Şehitler bu dünyaya herkesten çok farklı baktılar. Birçok insan sevgiyle aşkla bakarken dünyaya; şehitler kayıtsızca, tahammül edilmesi gereken bir şeye bakar gibi baktılar.

Herkes mal mülk biriktirirken; şehitler, sevda biriktirdi yüreklerde. Herkes dünyaya hâkim olmak isterken; şehitler, nefsine hâkim olmak için çabaladılar ömürlerince. Herkes dünyada emellerine ulaştıracak bir vasıta hayal ederken; şehitler, Allah’a götürecek vasıtalar arayıp durdular bir ömür boyu.

Nitekim demez mi Efendimiz: “Hikmet müminin yitiğidir; onu nerede bulursa alır.”

Şehitler hikmet, ihlâs ve ihsanın peşine düşmüşlerdi. Yüreklere tohum niyetine bunları ekeceklerdi çünkü. Şehitler en iyi çiftçiydiler, bir yüreğe ne ekildiğini çok iyi bilirler. Biz de çok iyi birer çiftçi olalım ve yüreklere Allah aşkı ekelim. Büyümesi için kan ile sulayalım sonra hasat niyetine Allah için feda olmaya hazır başlarımızı toplayalım. Zaten, bu değersiz dünyada yapılacak en güzel iş bu değil miydi?

Haksızlığa, adaletsizliğe bir yumruk olup zalimlerin kalplerine inen ve uyuyanları uyandırmaya ömrünü adamış bir cesur yürek olan şehit Malcolm  X’in manifestosunun şerhini yapan Ferhat Özbadem’in “Malcolm X Tavsiyeler” adlı kitabını işleyeceğiz inşallah. Ne diyordu Malcolm X:

Bir taş at bir taş daha at.

Hep hareket halinde olmamız gerektiğini hayatı ile anlattı aslında. Bu slogana şu satırları not düşüyor yazar:

Elin taşsız kalmasın daima atacağın bir taşın olsun. Taşı yerden almaya gücün, taşı atmaya yüreğin olsun. Sen nihayetinde bir Ebabilsin. Ebabil bizim ta kendimiz. Taş atmayan adamın kalbi taşlaşmış, kurumuştur.”

Bir soru ile devam edelim. Sizce gerçek nerededir, nasıl bulabiliriz?

Malcolm X: “Eğer dikkatli olmazsanız gazeteciler mazlumlardan nefret etmenizi zalimleri ise çok sevmenizi sağlar.” Derken bize cevabı veriyor aslında; gerçek bizim bilincimizde. Gerçek hakka endeksli algılarımızda… Başkalarının bizi manipüle etmesine izin vermediğimiz müddetçe bilincimizi koruyabilir ve uyanık kalarak uyandırabiliriz.

Yazar:

Bakış açını değiştir. Belki de dünya sana anlatıldığı gibi değildir. Ya her şey bir simülasyon ise ya gördüklerin aslında gerçek değilse. Gerçek sana gösterilenin ardında ise. Bakış açını değiştir.” derken“Kendi kalbini çal” diyor Malcolm X.

İnsan, kendi kalbi olmadan nasıl yola çıkabilir ki? Hadi yola çıktı diyelim o yolun sonuna kadar gidebilir mi ki? Kendi kalbine, kendi ruhuna sahip çıkmalı insan! Daima sevgiyi seçmeli. Sevgidir seçilen, yürünen yolun ışığı. Evvela kendini sevmeli insan, sonra gökyüzünü ve bütün yaratılmışları.

Yazar:

Kalbinin değerini bil. En temiz yerin kalbin olsun. Çünkü orada en değerli olanları misafir ediyorsun. Kalbini güzelliklerle doldur. Kendini sev. Kalbinin değerini bil.”

Her zaman sevgiyi seçmeli diyoruz fakat Malcolm’un şu sözünü de unutmamamız gerekiyor:

Barışçıl olun, kibar olun, kurallara itaat edin. Herkese saygılı olun fakat biri size dokunacak olursa onu mezara gönderin.”

Sınırlarınız olsun ve bu sınırlarınızı İslam belirlesin. Bu sınırlarınızı korumak için gerekirse canınızı verin. Tıpkı Malcolm X gibi. Malcolm ve mücadelesini daha iyi anlamak için bu kitabı okumamız gerektiğini düşünüyorum. Malcolm X’in sloganları ile ayağa kalkma cesaretini sergileriz belki de.

İyi okumalar, vesselam…

Zeynep Dal  | Nisanur Dergisi | Eylül 2019 | 94. Sayı

Yorum yap