Sizden Gelenler

Güzel ahlak

Güzel ahlak Allah’ın sevgisine götürür. Bizi yoktan yaratan Allaha hamd-u senalar olsun. Yüce Rabbimiz, biz insanları kendisine ibadet ve kulluk etmemiz için dünyaya göndermiştir. İbadet ve kulluğun en güzel süsü ise güzel ahlaktır. Bir Müslüman’da güzel ahlak yoksa o insan iyilik adına hiçbir şey yapamaz. İyilikten nasibini almayan bir Müslüman ise sadece ibadetleri ile cennete giremez. Çünkü güzel ahlak; iyilik, doğruluk, dürüstlük ve paylaşmaktır. Yardımlaşmaktır. Kısacası güzellik adına ne varsa tümü güzel ahlak dairesindedir.

Ahlakı güzel bir Müslüman, hem ailesi hem de komşuları ve arkadaşları tarafından sevilir. Ayrıca güzel ahlak yüce Allah’ın sevgisini de kazandırır. Rabbimiz, güzel ahlak ile ahlaklanmamız için ahlakı güzel kullarından peygamberler seçmiştir.  Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) ise güzel ahlakın en iyi örneğidir:

“Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” Yine sevgili peygamberimiz; “Kıyamet günü bana en yakın olanınız, ahlakça en güzel olanınızdır” buyurmaktadır.

Peki, ahlakımızın güzel olduğunu nasıl anlarız? Ahlakımızın güzel olduğunu ancak ailemizin ve çevremizin bize karşı neler düşündüklerinden anlarız. Çevremizdeki insanlara iyilik edebiliyorsak ve eziyet etmekten kaçınıyorsak ve insanların hakkımızda iyi düşünmesini sağlayabiliyorsak o vakit ahlakımızın güzel olduğunu söyleyebiliriz. Mesela, anne ve babasını üzmekten kaçınan, yaşlılara merhamet edip yardım eli uzatan, yalan söylemeyen, ne pahasına olursa olsun doğruyu söylemekten korkmayan, arkadaşlarıyla paylaşmayı seven ve kendisine yapılan yanlışları affeden insanlar, güzel ahlaklı kimselerdir. Böyle insanlar, herkes tarafından ve yüce Allah tarafından sevilir.

Ahlakı kötü olanlar ise hep yalnız ve huzursuzdurlar. Onların samimi arkadaşları bile olmaz. Çoğu kez yalan söylerler, insanları kırmaktan çekinmez, etrafındaki insanlardan nefret ederler. İşte bu gibi durumlarda kötü ahlaklı insanları kimse sevmez, tabi ki Rabbimiz de sevmez.

 “Din güzel ahlaktır.” (Deylemi)

Sümeyye Çelik | Adana | Nisanur Dergisi | 79. Sayı | Haziran 2018

Yorum yap