Dekorasyon

Evimizi çiçeklendirmek için çok nedenimiz var

Artık şehrin keşmekeşinde apartman dairelerinde sıkış tıkış yaşar olduk. Bu durumdan ne kadar şikayet etsek de nihayetinde yine evlerimize dönmek zorundayız ve itiraf edelim yaşamımız güzelleşsin diye de pek bir şey yapmıyoruz.

Tek yaptığımız şikayet etmek; trafikten, yoğun çalışmaktan, sıkıcı hayatlarımızdan… İşte bu sıkıcı hayata biraz yeşillik katabiliriz. Çünkü gözümüze çarpan saksıdaki bir çiçeğin güzelliği bile gözümüzü kamaştırmaya yetiyor bazen.

Mis kokular, rengarenk çiçekler nasıl da iç açıyor. Öyleyse bu bitkileri eve taşımak için ne bekliyoruz. O kadar çok sebebimiz var ki evimize saksılar taşımak için…

Bitkilerin olduğu ortam bol oksijenli demektir. Oksijen salınımı yaptıklarından beynimiz daha çok oksijen alma şansı bulur. Bu da zihnimizin açılması ve daha iyi düşünebilen bir beyin demektir.

Ayrıca psikolojik olarak da rahatlık verir. Çok sinirli ya da karışık duygularda olduğunuz zamanlarda biraz çiçeklerle olmak, oturup sadece onlara bak size dinginlik verecektir. Böylece kendinizi daha sakin ve rahatlamış hissedeceksiniz.

Evinize ferahlık dolsun
Çiçekler konsantrasyon sağladığından güneş görmeyen odalarınızda ferahlık verecektir. Ayrıca evdeki tozları emerek evinizin havasını da temizleyecek ve böylece daha yaşanılır bir evde huzuru bulacaksınız.

Bu anlamda özellikle çam bitkisi, papatya ve barış çiçeğine kesinlikle şans vermelisiniz. Eğer alerjiniz varsa, o zaman kurdele çiçeğini tercih etmelisiniz. Evinizde sigara tüketiliyorsa, o zaman da dracaena ve kaynanadili tercih edilmelidir. Çünkü bu çiçekler sigara dumanını çeker ve özellikle kanser yapan maddelerin reaksiyona geçmesini engeller.

Yaşayan her güzel şeye tutunarak yaşamayı tercih etmek gerek belki de. İnsan yaşadığı alanı güzelleştirince daha iyi çıkıyor hayatın tadı. Öyleyse bir yerlerden başlamak gerek…

Hadi o zaman, evlerimiz renklensin…

Kaynak: kadinvekadin.net

Yorum yap