Editör

Editör – Şubat 2022

Şanı yüce Rabbimize hamd-u senalar; Nebi-i Zişan Efendimize salat-u selamlar olsun…

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun…

Gerçek şu ki; “Haram işlemeyi kolaylaştıran imkânlar artacak, gençler günah işlemeye ve kötülük yapmaya çok meyledecekler.” (Riyâzüs-Salihîn, İmam Nevevi) ve “Gerçekten Allah, meleklerine karşı ibadet eden bir gençle iftihar ederek buyuruyor: Ey şehvetini benim için bırakan genç! Ey gençliğini bana bağışlayan genç! Sen benim nezdimde meleklerimin bazısı gibisin.” hadis-i şerifleri, korku ve umudu aynı anda ve aynı tonda yaşatırken Üstad Bediüzzaman’ın; “Evet, gençlik damarı, akıldan ziyade hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür, akıbeti görmez. Bir dirhem hazır lezzeti, ileride bir batman lezzete tercih eder.” (Sözler, Shf: 241) ifadeleri ise endişelerimizi artırıyor.

Günümüz gençliğinin içinde bulunduğu durum, kendini layık gördüğü yer ve ebeveynlerin onlara reva gördüğü muamele… Diğer yandan toplum nezdinde gençliğe biçilen paye ve siyasi arenadaki varlık formları… Hangisini baz alırsak alalım, iç açıcı bir portre ile karşılaşamıyoruz ne yazık ki! Oysa bu evre, insan hayatında çokça önem arz ediyor. Bu bağlamda bu ay dosyamızı gençlerimize ayırmayı elzem gördük. Ve ‘Gençlik Baharı’ diyerek; bahar misali dirilişin ilk evresi olduğuna dikkat çekmek istedik.

Gençliğin ilk adımı olan ergenlik… Ebeveyn ve genç arası sağlıklı iletişim… İdeolojilerin hedefindeki gençlik… Kur’an’ın övdüğü gençlik modeli… Günümüz gençliğini etkileyen başlıca faktörler ve sosyal medyanın genç kuşak üzerindeki etkisi hususlarına değindik.

Ayrıca 2013 yılında Rabia Meydanı’nda (Mısır) şehit edilen binlerce kişiden biri olan Esma Biltaci’nin annesi Sena Abdulcevad Biltaci Hanımefendi ile röportaj yaptık.

Kıymetli okurlar, mübarek şaban ayına girmiş bulunuyoruz. Manevi bu zaman dilimlerinin ve beraat kandilinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Ve sizleri, bu ay da Esma-ül Hüsna’dan fıkha, şiirden öyküye, kültürden sanata, sağlıktan mutfağa dopdolu derginizle baş başa bırakıyoruz.

Şanı yüce Allah’a emanet olunuz…

Editör | Nisanur Dergisi | Şubat 2022 | 124. Sayı

Yorum yap