2020Edebin CazibesiEditör

Editör – Şubat 2020

Şanı yüce Allah’a sonsuz hamd-u sena; Rasulü Zişan’a sonsuz salat-u selam ile…

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Şubat sayımızla yeniden sizlerleyiz. Şubat deyince göz bebekleri büyüyenler, az çok bilirler bu ayın rayihasının emsalsizliğini ve lezzetini. Bilenler de tadabilmenin hasreti ve gayretiyle yaşarlar her daim. Bu hasretin ve gayretin hiç kaybolmaması ve ‘vuslat’ ile sonuçlanması, niyazımızdır Rahman-ur Rahim’den… Bu vesile ile bilhassa bu ayda vuslata erişenlere rahmeti âlâ diliyor; şehadetlerini tekrar tebrik ediyoruz.

Bu ay dosyamıza ise kulağa en hoş gelen kavramların başlarında yer alan edebi ve cazibesini aldık. Bu minvalde:

Edep, iffet, hayâ nedir? Farkları nelerdir?

Edebin söz ve davranışlar üzerindeki etkileri ne yöndedir?

Edebin çekiciliği ve edepsizlik/iffetsizliğin iticiliği nasıl bir orantıdadır? (İffetsizlik arttıkça, cazibe yok mu oluyor?)

Eşler arası edeb/iyatın rengi nedir?

Sorularına cevaplar aradık. Aklın sureti olarak tanımlanan edebin mahiyeti ve ehemmiyeti karşısında bir kez daha hayran kaldık bu kavrama. Ve bir kere daha anlamış olduk ki; kul olarak da birey olarak da toplum olarak da en çok ihtiyaç duyduğumuz değerlerin başında edep… Rabbi Rahim sımsıkı tutunup her zerremize nakşetmeyi nasip ve müyesser etsin.

Öte yandan yurdumuzun muhtelif yerlerinde yaşanan afetlerin, şu günlerde şiddetini artırdığı gerçeğine binaen tevbe ve istiğfara daha çok yönelmenin vaktidir, diyebiliriz. Elazığ başta olmak üzere hepimizin başı sağ olsun. Vefat edenlere rahmet; geride kalanlara sabr-ı cemil diliyoruz.

Sizleri bu ay da edebiyattan şiire, kültürden sanata, sağlıktan mutfağa dopdolu derginizle baş başa bırakırken hayır dualarınızdan eksik kalmamayı umuyoruz.

Allah (CC)’a emanet olunuz…

Editör | Nisanur Dergisi | Şubat 2020 | 99. Sayı

Yorum yap