EditörYazarlar

Editör – Ocak 2019

Bismillah…

Âlemlerin tek hakimi Allah Teala’ya hamd-u senalar olsun. Son peygamber Resulü Ekrem Efendimize salat-u selamlar olsun.

“Kullarıma söyle (sözün) en güzelini söylesinler…” (İsra /53)

Ne özel bir emir, ne güzel bir tavsiyedir bu! Rabbimiz, ezeli düşmanımız şeytana (aleyhila’ne) karşı etkin bir silah sunuyor bizlere. Ki; ayetin devamında bunu apaçık bir şekilde görmemiz mümkündür. Aynı zamanda çağın açtığı yaralara karşı bir merhem, bir sargı olarak dimağlarımıza sunuyor güzel sözü. Uhuvveti pekiştiren ve koruyan bir kalkan olarak gösteriyor. Muhabbeti doğuran ve artıran bir iksir addediyor. Şu halde kavramak ve en âlâsından kuşanmak gerekmez mi? Gerekir elbet! Bu, hem gönle şifa olacaktır hem de bedenlere. Hem zihne ziya olacaktır hem de dimağlara. Hem sevgiyi artıracak hem de ilişkileri onaracak bir güç bu! Kuşanabilene ne mutlu…

Bizler de bu ay dosyamıza güzel sözü ve ehemmiyetini aldık. Hakikattir ki; “Sözün gücü tartışılmazdır. Sözün etki gücü ve hitabetteki tesiri; kelamların en vecizi, sözlerin en üstünü olan Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetine konu olmuştur. Bu gücü, hakikat ölçüsünde bilgiye/ilme dayalı şekilde kullanmak, kullanımların en güzeli, en doğrusudur.

İnsani ilişkilerde, güzel sözün nelere kadir olduğunu az çok biliriz. Özellikle eşlerin birbirine karşı sevgi sözcükleri kullanmaları, evliliğin saadeti noktasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Öte yandan toplum olarak, Allah’ı zikretmeyi çoktan unuttuk –ne yazık ki-. Elimizde yalnızca bismillâh, yerhamukallâh, inşâallah, mâşâallah ve birkaç kelime daha kaldı. Eskinin eli tesbihli, dili zikirli insanları gibi değiliz artık. Bu yüzden sosyal hayatta bize Rabbimizin adını andıracak bu kelimelere sımsıkı sarılmalı ve hiç değilse onlar sebebiyle Rabbimize yaklaşmalıyız.”

Bu ay sizler için Filistin’in Başkenti Kudüs’te Nehla İmad Ebu Hatice Hanımefendi ile ‘Mescid-i Aksa’ üzerine röportaj yaptık.

Evet, kıymetli okurlar. Miladi 2019 yılının ilk sayısıyla, hanelerinize bu ay da konuk olduk elhamdulillah. Sizleri; hayata, kadına ve aileye dair birçok konuyla ve birbirinden özel paylaşımlarla dopdolu olan derginizle baş başa bırakıyoruz.

Şanı yüce olan Allah (CC)’a emanet olunuz.

Editör | Nisanur Dergisi | Ocak 2019 | 86. Sayı

Yorum yap