EditörYazarlar

Editör – Ocak 2018

Bismillah…

Rahmet ve inayetinin tecellilerini, yaşamımızın hemen her karesinde gördüğümüz yüce Rabbimize hamd-u senalar olsun. Rabbimizin ve meleklerin de salât ettiği sevgili peygamberimize salât-u selamlar olsun.

[ap_dropcaps style=”ap-square”]H[/ap_dropcaps]er bir dokunuşu emsalsiz güzellik ve incelikte bir sanatkârın adına ‘ins’ dediği eserleriyiz. Mayasına güzellik namına her ne varsa katılmış, ilim irfan yolcularıyız. Evet, bir nefsimiz var ve o, ancak sui olanı emrediyor. Lakin Halık’ımızın kendisinden üflediği; bizdeki parçası bir de ruhumuz var. İncelikleri işleyen, hisseden, arzu eden… İncelik ve nezaketi… Güzellik ve erdemi… Şüphesiz bu hasletler, erkeğin mizacında farklı kadınınkinde farklı yansımalar yapıyor. Bilhassa kadın üzerinden konu irdelendiğinde, ön plana zarafet ve (her anlamda) şıklığın çıktığı aşikârdır. Bu bağlamda değerli kardeşler, bu ay dosyamıza “Kadın ve Zarafet” konusunu aldık.

Kadının nezafetin ve düzenin simgesi olduğu; girilen ortama kadın elinin değip değmediğinin, ilk adımda fark edildiğini… Gösterişe kaçmadan, abartıdan uzak bir zarafetin; fıtratın aradığı ve özlediği olduğunu… Zarafetin ancak temizlikle bütünlenirse anlam kazandığını… Kadının nahif ve ince olup bir erkeğin görebildiğinden kat be kat fazlasını görüp inceleyebilme vasfına sahip olduğunu… Bir kadın her şeyden evvel kendine karşı zarif olması gerektiğini… Zarafeti ruhuna giydiremeyen bir kadının, en sevdiklerine bile verebileceği güzelliklerden söz etmenin mümkün olmadığını… Kadının hayat, renk, incelik estetiğini insan ve toplum üzerinde gösterip hayatı daha çok yaşanılır kıldığını… Ancak bütün bunlara rağmen kadını asıl değerli kılanın Rabbine olan yakınlığı olduğunu belirttik.

Başyazımızda sanal dünya ve kadının sorumluluğuna dikkat çekilerek; “Bir kadın, eşinin saatlerce internet başında vaktini öldürmesine seyirci kalıyorsa, çocuğunun kendi özel odasında internete müsaade ediyorsa, kendisi de saatlerce akıllı telefonlarla meşgul oluyorsa bu kadın; ‘Cennet anaların ayakları altındadır.’ hadisinde geçen anne vasfına sahip olmama riskiyle karşı karşıyadır.” deniliyor.

Kıymetli okurlarımız bu ay sizler için 28 Şubat Kadın Platformu Başkanı Mine İpek Hanımefendi ile Kudüs ekseninde röportaj yaptık.

Öte yandan miladi 2018 yılının ilk sayısıyla yeniden sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Rabbimizden niyazımız odur ki; bizleri her anını hayır ve güzellik üzere geçiren kullarından eylesin. Salih ameller ile bezenmiş nadide bir ömrü nasibimiz eylesin.

Sizleri her zamanki gibi dopdolu olan derginizle baş başa bırakıyor ve şanı yüce Allah’a emanet ediyorum.

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun…

Editör | Nisanur Dergisi | 74. Sayı | Ocak 2018

Yorum yap