EditörYazarlar

Editör – Ocak 2012

Bismillah…

“Rabbimiz! Bizi Sana teslim olan kimseler kıl ve zürriyetimizden Sana teslim olan bir ümmet çıkar…’’ (Bakara Suresi / 128)

Cümle kâinatı yoktan var eden Rabbimize varlıklar adedince hamd, rahmet membaı Peygamber Efendimize sonsuz salât, ehli beytine, ashabına ve müminlere selam olsun… Dergimizin ikinci sayısıyla sizlerle buluşmanın hazzını yaşıyoruz. Rabbimize, bizleri bu ay da, ev ve gönüllerinize misafir ettiği için ne kadar şükretsek azdır.

Kadının, her an ince bir sömürüyle karşı karşıya olduğu şu dünya hayatında, kadınlar olarak; Yaradanımızın bizi oturttuğu konumdan ve bizlere bahşettiği güzelliklerden en iyi bir şekilde istifade etme çabası ve ‘saadeti dareyn’ temennisiyle giriştiğimiz çalışmamızın hayır ve güzelliklere imkân oluşturmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Unutulmaması gerekir ki, bilhassa bayanlar olarak; sıklıkla bir araya geldiğimiz meclislerde, Allah (cc)’a olan bağlığımızı dilimize, giyimimize ve hâllerimize aksettirmemiz gerekli olduğu gibi çok mühim bir noktadır. Bu gün, kibir ve gösterişin en çok bayanlar arasında yaygın olduğu göz önüne alındığında bu önem daha da katlanmaktadır! İffetsizliğin toplumun salahiyetini tehdit ettiği günümüzde, biz bayanların kendimizi daha çok muhafaza etmemiz ve ‘başucu’ rehberimiz olan Kur’an’a daha ziyade sarılmamız gerekmektedir!

Malumunuz Miladi bir yıl daha koptu ömür halkamızdan! Geçici şu dünya hayatında heybemizi, hayır adına her ne ile doldurursak şüphesiz ki bize azık olacaktır. Bu bağlamda;

Rana Çeçen, Kur’an-ı Kerim’i okuyup hayata geçirmenin gerekliliğini “Her yılın her ayı, her ayın her günü, her günün her saati için yol gösterici olsun. Her sorunumuza bir çözüm, her sıkıntımıza bir ferahlık buluruz o zaman” sözleriyle dile getirerek, toplumun temelini sarsan tüm ahlaksızlıkların ancak Kur’an ile tedavi edilebileceği hakikatine dikkat çekiyor.

Nevin Yazıcıoğlu, ‘Seni Hakkıyla Tanıyamadık’ isimli yazısında Efendimiz (sav)’in; “Allah’ı bilmekle faydalanılacak en küçük bir amel, Allah‘ı bilmeden elde edilecek pek çok amelden daha faydalıdır’’ Hadis-i Şerifini hatırlatarak, Rabbimizi tanıdıkça itaatimizin ve bağlılığımızın artacağı müjdesini veriyor.

Rüveyda Önen, ‘Hicretin Gelini’ Hz. Hacer’i ve Onun teslimiyetini işlediği yazısında; Müslüman kadının her işinde Rabbine kayıtsız şartsız dayanması gerekliliğini ve bu eylemin güzelliğini, minik bebeğin kundağının altından fışkıran Zemzemi ve mahiyetini ele alarak açıklıyor. Şüphesiz ki tertemiz soylu Hz. Hacer’in yaşantısı ve ilahi emir karşısında ki tutumu; göz ve gönüllerimizi aydınlatacak bir nur mahiyetinde, güzel bir örnektir. Ve her Müslüman bayanın bu nurdan payidar olmaya azmetmesi lâzımdır!

Öte yandan siz değerli okuyucularımız için bir röportaj yaptık! Filistinli Ümmü Süleyman Hanımefendiyle, Filistinli kadınların mücadelesi üzerine yapmış olduğumuz görüşme; kadınların İslam davasında nasıl da önemli bir konumda olduğuna dikkat çekecektir.

Sizleri; öykü, şiir, yemek tarifi, mutfakta yardımcı olacak pratik bilgiler ve daha birçok konuyla dopdolu olan dergimizle baş başa bırakırken, hayır dualarınızı eksik etmemenizi hatırlatmak istiyoruz. Allah (cc)’a emanet olun.

Editör | Nisanur Dergisi | 2. Sayı | Ocak 2012

Yorum yap