EditörManşetYazarlar

Editör – Mayıs 2020

Şanı yüce Allah’a sonsuz hamd; Rasulü Zişan’a sonsuz salat ederiz.

Sınırlar bazen dar bazense geniştir, ancak hep vardır. Sınırsız olanı kavramaksa ‘sınırlı’ yaratılmışlardan beklenen bir durum değildir. Buna rağmen sınırlarının ötesini zorlayan/lar olmuştur ve olacaklardır da. Bu husus hadbilmezlikle beraber olunca işin rengi de değişiyor, imtihanın boyutu da… Nice devletlerin mini minnacık bir virüsle dize geldiği şu günlerin, bize anlattığı onca şeyden yalnızca biri bu!

Her ne sebeple olursa olsun en nihayetinde yüce Allah’ın takdiriyle dünyaya yayılan bir virüs, hayatlarımızı alt üst etti. Kimi hayatların altı üstünden hayırlı; kiminin üstü altından… Bunlar bir yana ülkemizde de coronavirüse karşı aylardır uygulanan tedbirler var. Hayatın gerçekten de eve sığabileceği hakikatine duçar olmakla birlikte karantinanın ehemmiyetini de yakinen idrak etmiş olduk. Bu ay biz de #HayatEveSığar ve #EvHayatDolu diyoruz. Bu bağlamda:

Sezgin Özbay, karantinanın önemi ve ehemmiyetini işlerken; Meliha Timur da karantinanın çocuk psikolojisi üzerine etkilerine değiniyor. Zeynep Bozdaş ise tarihte yaşanmış virüs vakalarını Covid19’u yazdı sizler için.

Rana Çeçen “Uzaktan eğitim nasıl verimli olur?” sorusuna cevap sunarken;  Zeynep Dal #EvdeKalKitapOku telkinlerinde bulunuyor.

Evde ilk Ramazan’ı Mine Turhan kaleme alırken; Ramazan ve infak ikilisini Esra Gülşahin özetliyor. Esra Türk ise Ramazan’da ibadet ve Kadir Gecesi’ne ilişkin yazdı sizler için.

Bu yıl Ramazan gibi hüzünlü geçecek bayramı da Hacer Sara Arslan ele aldı. Temennimiz; Kurban Bayramını hüzünlü (karantina altında) geçirmemek. Rabbimiz bu illeti, gezegenimiz üzerinden hayırlısı ile ve tez vakitte def etsin. Bizlere aile çatısı altında sağlık, sıhhat ve iman dolu günler bahşetsin. Evlerimizin hayat dolu olduğu idrakini, devlet ve millet olarak ilelebet yaşamayı nasip etsin.

Evet kıymetli okurlar; tüm bunlarla beraber her ay olduğu gibi şiirden öyküye, sağlıktan mutfağa, kültür sanattan el işine varıncaya dek daha birçok paylaşımla yine dopdolu bir sayı ile sizlerleyiz.

Şanı yüce Allah’a emanet olunuz…

Editör | Nisanur Dergisi | Mayıs 2020 | 102. Sayı

Yorum yap