Editör

Editör – Mart 2022

Bismillah….

Allah azze ve celleye, şanına yaraşır derecede hamd-u senalar ederiz. Rasulullah Efendimize, melekler adedince salat-u selamlar ederiz.

Siz kıymetli okurlarımızı, selamların en güzeli olan Allah’ın selamı ile selamlarız…

Bir mevsim bizim için bazen diğerlerinden farklıdır. Bazı zaman dilimleri bambaşka bir önem arz eder. Bazı insanların yeri, diğerlerine göre indimizde özel anlamlar edinir. Bazı sözler bizim için tam gediğine oturur, diğer tüm sözlerden ayrılarak. Bazı olaylar hafızamıza kazınır, o denli mana yüklüdür bizim için…

İşte hicri on iki aydan biri olan Ramazan da diğer aylardan bariz farkla ayrılır. Allah azze ve celle indinde özel bir kıymete haizdir. Dolayısıyla biz müminler de Ramazan’a apayrı bir kıymet biçer, onu sever ve önemser, özenle karşılamaya çalışırız. Sevdiğimizin sevdiğidir zira. Önemsediğimizin önemsediğidir. Mukaddes kitabımız Kur’an bu ayda inzal olunmuş, bu ayda tamama erdirilmiştir. Üzerimize farz olan bir ibadetin mevsimidir. Haliyle güzeldir, özeldir, kıymetlidir…

Tüm bunlara binaen bu ay dosyamız “Ruhun manevi şöleni; Ramazan” olarak şekillendi elhamdülillah.  Bu minvalde evvela “Ramazan’ı ağırlamaya ailece hazırlıklı mıyız?” diye sorduk.

Ayrıca Ramazan ayının Müslümanlara yükledikleri… Orucun hikmetleri ve ruh/beden üzerindeki etkisi… Kur’an ayında, Kur’an ile bağ kurmak gerekliliği… Hanelere Ramazan coşkusunu yaşatma eylemi… Kadir gecesinin kıymeti… Aile yaşamında sünnete ittibanın önemi ve Rasulullah Efendimize salavat getirmenin fazileti üzerine araştırmalar yaptık.

Öte yandan bu ay sizler için İslam’ın ilk kıblesini korumayı kendilerine görev edinen Mescid-i Aksa murabıtalarından Hanady Halawani Hanımefendi ile röportaj da yaptık.

Evet, aziz misafirimiz Ramazan geldi; hoş geldi sefalar getirdi. Hoş bulması adınadır dualarımız… Bin aydan kıymetli Leyle-i Kadri sinesinde barındıran bu güzide ayı layıkıyla karşılamak, layıkıyla ağırlamak ve layıkıyla uğurlamak, her birimize nasip ve müyesser olsun.

Bu temennilerle sizleri bu ay Esma-ül Hüsna’dan fıkha, şiirden öyküye, kültürden sanata, sağlıktan mutfağa birçok konuyla dolu derginizle baş başa bırakıyor, şanı yüce Allah’a emanet ediyoruz…

Editör | Nisanur Dergisi | Mart 2022 | 125. Sayı

Yorum yap