EditörManşet

Editör – Mart 2021

Bismillah…

Şanı yüce Rabbimize sonsuz hamd; Rasulü Zişan Efendimiz’e sayısız salat ile…

Yaşamakla mükellef olduğumuz bir hayatın kollarına şefkatle atılmışız. Yaşıyor olmanın bin türlü anlamından kaçına ulaşabildiğimiz, kimimize muamma iken kiminin umurunda bile değil maalesef. Kimimizse ilmek ilmek dokuduğu yaşam gergefini seyre dalmış, anlamaya ve anlatmaya çabalıyor.

Yaşam, tüm olumsuzlukları heybesine alanların ve bunları arkasına atanların; farklı farklı anlamlandırıp idame ettirdiği bir formda karşımızda duruyor. Yaşanmışlıkları olumlu/olumsuz olarak ayırt etmeksizin; bazen heybemize alıp taşımak bazen de arkamızda bırakıp unutmak, yapabileceğimiz en doğru şey olabilir. Bazen tutmak gerekirken bazen de bırakmak gerekir zira. Hep tutmak ya da hep bırakmak; tam anlamıyla ölçüsüzlük olacağı gibi yaşamı, tahammül edilemez bir boyuta taşıyacaktır. Tam da bu hususa binaen “Neden Ölçü?” diye sorduk bu ay.

İbadetlerin ölçüsü hangi durumlarda kaçar? Konuşmada ölçülü olmak neden önemli? Sevginin ölçüsü olur mu? Alışverişte ölçü neden gerekli? Sosyalleşmenin de bir ölçüsü var mı? Gibi daha birçok soruya cevaplar sunmaya çalıştık.

Ayrıca içerisinde bulunduğumuz bereketli zaman dilimi üç ayların yenileyen/doyuran ruhuna, Rasulullah (AS)’ın ikinci annesi Fatıma Binti Esed (R.Anha)’in hayatına ve El Mucib esmasına da yer verdik.

Kıymetli okurlar, bu ay sizler için bir oyuncak tekniği olarak bilinen amigurumiye dair Rumeysa Durmaz Hanımefendi ile röportaj da yaptık. Ve yine edebiyattan şiire, sağlıktan mutfağa, el işinden bulmacaya dopdolu bir sayıyla evlerinize konuk olduk. Kabulünüz ve başucunuzda yer ayırdığınız için kalbi teşekkürler.

Her daim hayırla kalınız…

Editör | Nisanur Dergisi | Mart 2021 | 112. Sayı

Yorum yap