EditörYazarlar

Editör – Mart 2018

Bismillah…

Şanı yüce Rabbimize hamd-u senalar ederiz. Ümmetinden olmakla şeref duyduğumuz Peygamberimize salât-u selamlar ederiz.

[ap_dropcaps style=”ap-normal”]A[/ap_dropcaps]llah Teâlâ bizleri, toplumun bir parçası olan bireyler kıldığında ıslahımıza, düzen ve ahenk içerisinde bir yaşam sürmemize ilişkin kural ve kaideler belirlemekle beraber bir takım lütuflarda da bulunmuştur. Ki; bu lütuflar sayesinde gâh maddi gâh manevi, gâh kişisel gâh ailevi sorun ve sıkıntıların izalesi mümkün ve kolay olabiliyor. İşte misafirlik de toplum sağlığını koruyan ve akrabalık bağlarını güçlendiren bu lütuflardan biridir. Bu açıdan misafirliği ve olmazsa olmaz bir parçası olan ‘ikram’ hususunu, bu ay dosyamıza taşıdık.

Misafirliğin, yüce Rabbimizin sevdiği kullarına hoş bir hediyesi olduğunun… Geçmiş dinler ve medeniyetlerde de aslı olduğu için insanlığın kökü kadar derin ve uzun bir tarihi olmakla beraber bütün semavi dinlerde önemine işaret edilerek teşvik edildiğinin… Günümüzde hala İslam’ın çizgi ve desenleriyle şekillenen yuvalarda misafir ağırlamanın, Allah’tan bir rahmet, bir ikram ve bir bereket olarak bilindiğinin… İslam medeniyetinden beslenerek günümüze kadar aynı incelik ve titizlikle gelen misafirliklerin, insanlar arasındaki sevgi ve saygının bir göstergesi olup iletişimin en güzel şekilde sağlanmasına vesile olduğunun… İmkânlar ölçüsünde misafire bol ikramda bulunmak gerektiğinin… Misafirin duasının da en az misafir ağırlama kadar önemli ve kıymetli olduğunun altının çizdik.

Başyazımızda kıymeti az bilinen hazine olarak zaman mefhumuna değinilerek; “Yaşadığımız her anın hesabını vereceğimiz bilinciyle hareket etmekle yükümlüyüz.” deniliyor.

Kıymetli okurlarımız, bu ay sizler için Kişisel Gelişim Uzmanı Şahnaz Aras Hanımefendi ile “Çocukta Karakter Gelişimi” üzerine röportaj da yaptık.

Diğer yandan eğitim sistemindeki aksaklıkları, baharın o mest eden yüzünü, yaklaşmakta olan üç ayların lahuti kokusunu, çocuklarda otizm spektrum bozukluğunu, fazla kilolar için birtakım bitkisel çözümleri ve daha birçok farklı konuyu sayfalar arasında bulabilirsiniz. Ayrıca şiire, hikâyeye, kültür sanata ve mutfağa dair de paylaşımlarla, her zamanki gibi dopdolu bir sayı ile bu ay da sizlerleyiz elhamdülillah.

Bu vesile ile yaklaşan üç aylarınızı ve Ragaib kandilinizi kutluyor, bu bahar gönüllerinizin de diriliş muştusunu hakkıyla tatmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz. Duadan eksik etmeyiniz. Allah (CC)’a emanet olunuz…

Editör | Nisanur Dergisi | 76. Sayı | Mart 2018

Yorum yap