Editör

Editör – Haziran 2019

Lütuf ve kereminin nişaneleri dört bir yanımızı saran Rabbimize hamd-u senalar olsun. Nübüvvetinin ziyasıyla zihin ve gönül dünyamızı aydınlatan Efendimize salât-u selamlar olsun.

Yüce Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize ve üzerimize olsun.

Evet, bizleri hayat sahnesine, yarattıkları içinde en üstün konumda olan ‘ins’ vasfıyla gönderen Allah Teâlâ’ya ne kadar şükretsek yine de az gelir. Bizleri yaratan, en güzel bir biçimde şekillendiren, öylesine savunmasız ve muhtaç iken sevgi/şefkat dolu iki yüreğe emanet eden, haklarımızı her türlü güvence altına alan, bizlere şah damarımızdan yakın olan/davranan… Saymakla bitiremeyeceğimiz lütuflara mazhar kılan yaratıcımıza… Ki bu lütuflardan biri de ellerimize emanet edilen, sevgi yumağı evlatlarımızdır. Onlarla adeta yeniden doğmuş hissederiz. Onların gelişi hayatımıza yepyeni anlamlar katar. O saf dünyaları, hayata bambaşka açılardan bakmamızı sağlar, yeni bir pencere açar dünyamıza. Tüm bunlarla beraber başlı başına bir sorumluluktur üzerimizde. Ve birtakım imtihanlara vesiledirler. Hal böyle olunca; sadece öpüp okşayıp sevme ihtiyacımızı gidermek öte yandan sıkıntı ve zorlukları karşısında adeta taş kesilmek, hiç de adilane olmayacaktır.

Bu bağlamda, bu ay dosyamıza “En değerli emanet: EVLAT” başlığını düştük. Ayet ve hadisler ışığında evlat nimetine… Günümüzde çocuklarımızı bekleyen tehlikelere ve alınması gereken önlemlere… Çocuklarımızı İslam ahlakı üzerinde yetiştirme gayreti taşımamız gerektiğine… Evlatlarımız arasında ayırım yapmama, öpücüğe varıncaya dek adil davranma sorumluluğumuza… Yarının liderini yetiştirme eylemine ve çocuklarımızla etkin bir iletişim sağlama yollarına değindik. Rabbimiz tesirli eylesin…

Kıymetli okurlarımız, malumunuz mübarek ramazan ayının son demlerindeyiz. Bunun hüznünü ve yaklaşan mübarek bayramın sevincini, iliklerimize değin hissettiğimiz bu demde; tepelerine inen bombaların tesiriyle ramazanın ruhunu yaşayamamış ve bayrama dair heyecanları sönük beldeler, dualarımızın girizgâhı olsun. Elimizden gelen nakdi yardımları da esirgemeyelim ki; Umut Kervanı gibi kurum ve kuruluşlar, bu niyetimize ön ayak olma adına ellerinden geleni yapmaktalar.

Sizleri, aile ve yaşama dair birçok konu ile yine dopdolu olan derginizle baş başa bırakıyor; keyifli okumalar diliyorum.

Bereketli, ihlâslı ve ihsan üzre zaman dilimleriniz bol olsun efendim. Ramazan bayramınız mübarek olsun. Rahmet-i Rahman’a emanet olunuz…

Editör | Nisanur Dergisi | Haziran 2019 | 91. Sayı

Yorum yap