Editör

Editör – Temmuz 2019

Âlemlerin mutlak hâkimi şanı yüce Allah’a hamd-u senalar; peygamberlerin sonuncusu Hz. Muhammed Mustafa’ya salât-u selamlar olsun…

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Kıymetli okurlar, temmuz sayımızla yeniden sizlerleyiz. Kavurucu bir yaz ayında, sıcağı iliklerine değin hissedenler olarak; serinliğin kıymetini anlamakla beraber yazın tadını da çıkarıyoruz(dur inşallah). Leziz mi leziz yaz meyveleri olgun olgun düşerken dallardan, kimini toplayarak kimini ise ellerimizle kopararak yiyor; bu keyifli anları tefekkürâne taçlandırıyoruz(dur inşallah). Tıpkı dallarından sarkan yemişler gibi yerde biten envai çeşit sebze de gözlerimizi ve damaklarımızı şenlendirirken; gönül gözümüzü, ufacık bir tohuma âlemleri hapseden biricik ‘sanatkâra’ kaydırıyor(dur inşallah). Şükredecek o kadar çok nimet var ki! Ve bu yaz, o nimetlerin o kadar çoğunu içinde barındırıyor ki… Biz vefalı ve kadirşinas kullara, şükrün her halini icra yakışır.

İşte namaz, kulluğun idraki olduğu kadar nimetlere şükrün de tabi bir neticesidir. Ve biz de bu ay dosyamıza ‘Cennet Anahtarı: Namaz’ı aldık.

Namazı ve dinimizdeki yerini, ayet ve hadisler ışığında açıklamaya çalıştık. Namazın fert ve toplum üzerindeki etkilerini inceledik. Namazda huşuun önemini, namazda huşua götüren etkenleri ve huşuu kaçıran etkenleri araştırdık. Zor şartlarda namaz kılmanın önemine değinerek, asrısaadet ve yakın tarihten örneklerle destekledik. Çocuklarımıza namazı sevdirme yollarını sıraladık ve bu derdi güden ebeveynlere pratik öneriler sunduk.

Öte yandan bu ay sizler için İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Özlem Güneş ile edebiyat dünyasına keyifli bir yolculuk yaptık. Röportajımızı 30’uncu sayfamızdan itibaren okuyabilirsiniz.

Ayrıca kültür sanattan bulmacaya, sağlıktan mutfağa, hikâyeden şiire birçok konu ve yazı, sayfalar arasında sizleri bekliyor. Okuyunuz ve okutunuz. Hakikattir ki; duygu ve düşünce dünyanızın Kur’an ve sünnet perspektifi ile şekillenmesinde ufacık bir katkımızın olması, en büyük temennimiz olmakla beraber bizleri bahtiyar edecektir.

Her dem hayırla kalınız. Şanı yüce Allah’a emanet olunuz…

Editör | Nisanur Dergisi | Temmuz 2019 | 92. Sayı

Yorum yap