EditörYazarlar

Editör – Haziran 2018

Bismillah…

Allah Teâlâ’ya hamd; Resul-ü Ekrem’e salât ile…

Allah’ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun kıymetli okurlar. Hayır ve güzellik, hanenizden dolup taşsın bu sayede…

[ap_dropcaps style=”ap-square”]B[/ap_dropcaps]ildiğiniz üzere yaklaşık sekiz yıla yakındır her ay evlerinize konuk oluyor; aile ve kadına dair birçok mevzuu işliyoruz. Gündemi takip ediyor; ayet ve hadislerin o sükûn dolu havasını kelam vesilesiyle sinelerinize değin taşımaya gayret ediyoruz. Aile mevhumuna yüklediğimiz mana, bu bağlamda özel ve kıymetli. Zira Rabbimizin nikâh akdine verdiği önem ve aile çatısına biçtiği değer, hepimizin malumu. Bu hususta yıllardır yaptığımız yayınların bir semeresi hükmünde bu yıl “uluslararası bazda” takdim edilen dergicilik ödüllerinin ‘Yılın Aile Dergisi’ unvanı Nisanur’un oldu. Bu güzel haberi ve duyduğumuz kıvancı, sizlerle paylaşmak ayrı bir onur…

Her ay olduğu gibi bu ay da özel bir dosyamız var; şahsiyetin ihya ve inşası… İslam’ın, insanın kendi şahsi gelişimini sağlamak, aslında onu kendi kılıp özgürleştirmek için gönderilmiş bir din olduğuna… Bir toplumun kötülüklerden arınıp güzelleşebilmesi için, dini ilimlerin zaruriyetine ve ilmin en kolay ve en güzel elde edildiği yerin medreseler olduğuna… Sünnet-i seniyyenin ihyasının, Müslüman bir toplumun ihyası (dirilişi) olduğuna… Ruhun inşası nasıl namazla başlıyorsa; ahlakın ve maneviyatın, ilmin oluşumunun da namazın ve ibadetin olduğu mekânda oluştuğuna… İstediğimiz ve özlediğimiz gençliğin de kişilik inşasını tamamlamış, gönlü mescitlere bağlı bir olgunlukta, ehli ihya olduğuna… Bilhassa da kadının şahsiyetini onarma adına uygun mekân ve zaman arayışıyla, tekâmül yolculuğuna özen göstermesi gerektiğine dikkatleri çektik.

Bu ay başyazımızda “Pratiğimizle Örnek Olmalıyız” derken; hayırlı işlerin yayılmasının, hizmet alanında ön planda gözükenlerin pratikleri ile kendilerini göstermesiyle daha kolay olacağının altını çizdik.

Evet kardeşler. Dergimiz yine dopdolu. Ramazan ayının bereketi, sayfalar ve dahi satırlar arasında belirginleşiyor. Sizler bu havayı katre katre solurken, ümmetçe hayırlı bir ramazan ve güzel bir bayram geçirme adına temennilerimizin sizlerde dua dua yankı bulacağını umuyoruz. Dualarımızı ve gayretlerimizi artıralım. Ki; bayramları da, ramazanları da aslına uygun yaşayabilelim. Muhtaç olduğumuz o lahuti havasını, tüm zerrelerimizce soluyabilelim inşallah.

Sizleri; mutfaktan sağlığa, ilimden irfana, kültürden sanata birbirinden farklı konularla dopdolu olan derginizle baş başa bırakıyor, şanı yüce Allah’a emanet ediyoruz.

Editör | Nisanur Dergisi | 79. Sayı | Haziran 2018

 

Yorum yap