EditörManşet

Editör – Eylül 2019

İnsanı ehli şeref, ehli izzet ve ehli iffet olarak yaratıp yeryüzüne gönderen; ehli iman olma yolunda yarenlik eden şanı yüce Allah’a hamd-u senalar olsun. İnsanın yeryüzü yolculuğunda kılavuz ve yoldaşı olacak hüviyette tayin ettiği nice peygambere selam olsun ki; bu silsilenin son halkası olan Efendimiz Muhammed Mustafa’ya da sonsuz salât-u selamlarımızı iletiyoruz.

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun kıymetli okurlar!

Gün geçmiyor ki; ailenin can damarlarını besleyen anne ve baba faktörlerine ilişkin can sıkıcı ve yakıcı haberler duymayalım… Toplumun gelişim ve refahında öncelikli pozisyonda olan aile mefhumunun altına, dinamitler konduğuna şahit olmayalım… Bir bireyin huzur ve saadetinin teminatı hükmündeki aile hayatını baltalama adına eylemlere, çabalara, çıkışlara denk gelmeyelim… Tüm bunların odağında gâh medya var gâh ‘üst akıl’ dedikleri kirli emel sahipleri… Temelinde ise kanunlardan eğitim sistemine, toplumsal algıdan ahlaki olgulara birçok şey yatıyor.

Aile ehemdir. Hakkıyla kurulursa saadeti dareyndir. Birey için, toplum için, devlet için olmazsa olmaz bir kurumdur. Haliyle korunması/kollanması ‘devlet meselesi’ olduğu gibi her akıl sahibinin boynunun da borcudur. Bizler bu ay ‘Aile Okulu’na dikkatleri çekmek istedik. Bu minvalde:

Ailenin en önemli okul olduğunun… Ailede terbiye almamış kimselerin, okulda o terbiyeyi almamakla birlikte, okuldakilerin de başına bela olduklarının… Bu yüzden ilk olarak aile okulumuzda sağlam bir tüzüğe uymamız ve bu tüzüğün, elbette âlemlerin Rabbi olan Allah’ın razı olacağı kurallarla bezenmiş olması gerektiğinin… İnsanın dönüp dolaşıp sükûnet bulduğu tek yerin, aile ocağı olduğunun… Bu ocağın hep yanık olmasının, toplumu pişiren etkenlerden olduğunun… Bundan yoksun olanların, huzuru başka yerlerde aramaları ve bulamamalarının; hem ahlaki sınırları çiğnemelerine, hem hayatı bireysel yaşamalarına ve böylece bazı erdemlere ulaşamamalarına sebep olduğunun altını çizdik…

Malumunuz hicri yeni bir yıla daha girdik. Hicri 1441 senesinin, tüm insanlığa hayır, huzur ve bereket getirmesini temenni ediyor; yeni yılımızı kutluyoruz.

 Öte yandan, bu ay da dopdolu bir sayı ile hanelerinize konuk olmanın sevinci ve şükrünü yaşamaktayız. Sizleri kadına, hayata ve aileye dair birbirinden farklı ve birbirinden özel yazılarla dolu derginizle baş başa bırakıyor; şanı yüce Allah’a emanet ediyoruz.

Dualarınızdan eksik etmeyiniz efendim…

Editör | Nisanur Dergisi | Eylül 2019 | 94. Sayı

Yorum yap