EditörManşet

Editör – Aralık 2020

Şanı yüce Allah’a hamd; Rasulüne salat ile…

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun kıymetli okurlar.

Allah’ın izni inayetiyle 10. yılımıza girdik bu ay ve 109. sayımızda “Özgürlük Allah’a Kul Olmaktır” dosyasıyla sizlerleyiz. Akıp giden zaman içerisinde cevabını aradığımız sayısız sorumuz oldu. Her birini hassasiyetle sorduk, hassasiyetle irdeledik. Cevaplardan emin olma adına en emin kaynaklara (Kur’an ve sünnete) başvurduk. Bu sayede siz kıymetli okurlarımıza gönül rahatlığı içinde ulaştık. Bu ay:

İslam’ın özgürlük anlayışı nasıldır?

Özgürlüğün sınırı nedir?

Kadın nasıl özgür olur?

Tesettür özgürlüğe engel midir?

Kadınların prangalarını kim çıkaracak? Sorularına cevap aradık.

İslam’ın, toplumsal huzuru sağlamak ve fertlerin özgürlüğünü korumak için bir takım kurallara başvurduğunun… Bir kişinin özgürlüğünün, bir başkasının özgürlük sahasına kadar sınırlandırıldığının… İslam’ın ölçeğinde, kimse kimsenin hakkına tecavüz edecek kadar özgür olmadığının altını çizdik.

Hürriyetin, insanı insan yapan ahlakla bezenmek ve insanın yaratılış gayesine uygun hareket etmesi olduğunu… Madde ötesi, mekân ötesi bir hal olup asıl hürriyete ise Allah’a kul olmakla ulaşılabileceğini ifade ettik. Ayrıca İslam’ın, ruhun özgürlüğü kadar bedenin özgürlüğüne de önem verdiğini… Kadının özgürlük algısıyla tesettürünü koruması arasında paralellik bulunduğunu da tekerrür ettik.

Öte yandan çileyle yoğrulan bir yaşamı; Esma b. Umeys (R.Anha)’i andık/anlattık bu ay. Okudukça yüreğiniz daha çok ısınacak bu müstesna şahsiyete… Diğer yandan Niğde yöresine ait tarifler ve Rabbimizin nimetlerinden bir nimet bal (ve faydaları) da sayfalar arasında sizleri bekliyor. Hâsılı bu ay da dopdolu derginiz. Okuyunuz ve okutunuz; şanı yüce Allah’a emanet olunuz…

Editör | Nisanur Dergisi | Aralık 2020 | 109. Sayı

Yorum yap