EditörYazarlar

Editör – Ağustos 2018

Bismillah…

Kendisine kulluk etmekle, şerefin zirvesine eriştiğimiz yüce Allah’a hamd-u senalar olsun. Tabii olmakla, eşrefi mahlûkat olma yolunda ilerlediğimiz Sevgili Peygamberimiz’e salât-u selamlar olsun. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun…

[ap_dropcaps style=”ap-normal”]K[/ap_dropcaps]avurucu sıcakların hâkim olduğu bir aydayız. Bununla beraber Rabbimizin, sayısız güzellikteki eserlerine, yakinen şahitlik etme fırsatı bulduğumuz bir mevsimdeyiz. Yemyeşil doğa, serin akarsular, berrak gökyüzü, birbirinden leziz yemişler… Ve tüm bunlarla gelen; olmazsa olmaz bir duygunun tezahürü! Nezafetin yansımaları… Biz de bu ay dosyamızı bu minvalde şekillendirdik ki;

“Kâinata şöyle bir baktığımızda, yerden biten bitkiden dalda yetişen meyveye, havada uçan kuştan denizde yüzen balıklara kadar her şeyde Kuddüs isminin tecellilerini görebiliyoruz. Tabi bu isimdeki temizliğin biz kullara bakan yönleri de vardır. Bizleri temiz bir kul olmaya ve Allah’ın huzuruna tertemiz çıkmaya davet eder.

Bizler maddeten her türlü pislikten uzak durduğumuz gibi, manen de kötü ahlâk ve günah kirlerinden arınarak temizlenmeliyiz ki; böylece Kuddüs olan Allah’ın huzuruna selim bir kalp ve temiz bir beden ile çıkabilelim…

Kadına gelince… O, bünyesindeki duruluğu, manevi temizliği –Allah muhafaza- yitirirse; tüm güzellikleri onu terk eder! Kulluğu, şefkati, merhameti ve incelikleri… Onun kucağında yetişen evladı, insaniyet sırlarına bir türlü ulaşamaz… Çünkü fıtratındaki en nazenin damarları besleyecek kayaktan yoksundur. Kadın artık imar yerine ifsada kaynaktır. Tükenir ve tüketir. Evladını da tüketir, aile ocağını da toplumu da…”

Kıymetli okurlar, bu ay başyazımızda “İslami Çalışmalarımızı Aksatmadan Sürdürmeliyiz” derken çaba ve gayretlerimizi, son nefesimize kadar devam ettirmemizin elzem olduğunu; aksi halde hem şahsi hem de toplumsal manada hiç de tasvip edemeyeceğimiz durumların baş gösterebileceğini vurguladık.

Öte yandan bu ay sizler için Üsküdar Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi Zeynep Turan Hanımefendi ile “Çocuk İhmali ve İstismarı” üzerine röportaj da yaptık.

Evet kardeşler, önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’na, Haccın fert ve toplum üzerindeki etkilerine, dua ve zikirlere, kültür ve sanata, mutfağa, kadına ve edebiyata dair yazılarla yine dopdolu bir sayıyla sizlerleyiz elhamdülillah.

Bu vesile ile bayramınızı tebrik ediyor ve hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Kurbanlarınız kabul, dualarınız makbul olsun. Bizlere de dua ediniz.

Şanı yüce Allah’a emanet olunuz…

Editör | Nisanur Dergisi | 81. Sayı | Ağustos 2018

Yorum yap