GündemSağlık

Dünyanın en kirli 5 şehri

WHO tarafından yapılan bir araştırmada, dünyanın en kirli şehirleri listelendi. Araştırmaya göre ülkelerin gelirleri, dünyanın en kirli şehirleri listesinde belirleyici oldu.

Dünyanın en kirli şehirleri – İlk 5 şehir

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 tarihli çalışması ve son toplanan veriler ile dünyanın en kirli havaya sahip şehirleri listelendi. Listede ilk 5 sırada bulunan şehirlerin Orta Doğu ve Hint yarımadasında bulunması dikkat çekti. İşte en kirli havaya sahip şehirler:

Zabol, İran 

Şehrin Yıllık Ortalama PM 2.5 Hava Kirliliği Seviyesi (μg / m3): 216.67

PM2.5 veya PM10 Detayları: PM10

Açıklama: Zabul, İran’ın Sistan ve Belucistan Eyaleti’nde şehirdir. “120-day wind” yani 120 gün rüzgar adıyla da bilinir. Yaz boyunca kenti olumsuz etkileyen kalıcı bir toz fırtınası meydana gelir. Journal of Preventive Medicine dergisinde yapılan 2017 tarihli bir araştırmada, Zabol’da 30 dakika bisiklet sürerek egzersiz yapmanın, sağlık açısından yarardan fazla zarara neden olacağı öne sürüldü.

Gwalior, Hindistan

Şehrin Yıllık Ortalama PM 2.5 Hava Kirliliği Seviyesi (μg / m3): 176.14

PM2.5 veya PM10 Detayları: PM10

Açıklama: Merkezi Hindistan’ın Kuzey Madhya Pradesh eyaletinde bulunan Gwalior şehri, dünyanın dünyanın en fazla hava kirleten ikinci şehridir. Kültürel, endüstriyel ve politik bir merkez olan şehir, adını şehrin merkezini oluşturan tarihi kaya kalesinden alır. Şehir üç büyük sanayi bölgesi olan Sitholi, Banmore ve Malanpur ile çevrilidir.

Allahabad, Hindistan

Şehrin Yıllık Ortalama PM 2.5 Hava Kirliliği Seviyesi (μg / m3): 169,72

PM2.5 veya PM10 Detayları: PM10

Açıklama: Allahabad Hindistan’ın Kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinde bulunan bir Hint şehridir. Şehir cam ve tele dayalı sanayiye ev sahipliği yapmaktadır. Allahabad’ın ana sanayi bölgeleri, birkaç kamu ve özel sektör şirketinin ofisleri ve fabrikaları bulunan Naini ve Phulpur’dur.

Riyad, Suudi Arabistan

Kentin Yıllık Ortalama PM 2.5 Hava Kirliliği Seviyesi (μg / m3): 155,51

PM2.5 veya PM10 Detayları: PM10

Açıklama: Riyad veya Al-Riyāḍ, Suudi Arabistan’ın başkenti ve en yoğun nüfusluşehridir. Başlangıçta mekansal olarak yalıtılan şehir, 1940’lardan itibaren daha modern bir yapı kazandı.

Al Jubail, Suudi Arabistan

Şehrin Yıllık Ortalama PM 2.5 Hava Kirliliği Seviyesi (μg / m3): 151.71

PM2.5 veya PM10 Detayları: PM10

Açıklama: Al Jubail, dünya değilse, Orta Doğu’nun en büyük sanayileşmiş şehirlerinden biridir. Suudi Arabistan sahilinde, Basra Körfezi’nin doğu eyaletinde yer almaktadır. Aynı zamanda Orta Doğu’nun en büyük ve dünyanın dördüncü büyük petrokimya şirketi buradadır.

Not: PM2.5 vey PM10 dereceleri, sıralamada etkili oldu. Bu PM değeri eğer 2,5 ise havanın 2.5 mikrondan küçük herhangi bir ince parçacıklı madde içerdiği anlamına geliyor. PM değeri 10 ise havanın 10 mikron çapından daha küçük olan partikülleri içerdiğini belirtiyor.

 

Yorum yap