AileBaşyazıYazarlar

Çalışmalarımızı aksatmadan sürdürmeliyiz

Bismillahirrahmanirrahim.

“Şüphesiz Ben, sizden erkek olsun, kadın olsun, hiçbir amel işleyenin amelini zayi etmem!…” (Al-i İmran /195)

[ap_dropcaps style=”ap-square”]Ç[/ap_dropcaps]ok hareketli ayları geride bıraktık. Rabbini razı etmenin dışında başka bir endişesi olmayan kardeşlerimiz, okuyucularımız, kendilerini adadıkları davalarını yaymak için koştular, koşuşturdular. Geride bıraktığımız dönemin ardından annelerimiz, ablalarımız ve bacılarımız daha önce hizmette bulundukları ortama geri dönmeli; hizmetlerine kaldıkları yerden daha iyi, planlı ve programlı bir şekilde devam etmelidir.

Evet, çaba ve gayretlerimiz son nefesimize kadar devam etmelidir.

Geçmiş iki-üç aylık dönemde ulaşılan, tanışılan yeni kişilerle sürekli bir diyalog halinde olmalıyız. Bunun için annelerimiz, ablalarımız ve bacılarımız yeni tanıştıkları insanlara özel ilgi göstererek davamızın güzelliklerini onlara sunsunlar. Her birimizin bu konuda mutlaka bir programı olmalıdır. Bize düşen, işimizi yaparak Rabbimizin rahmetini ummaktır. Çaba ve gayretlerimiz, bizi istenilen hedefe ulaştırır inşallah.

Yaz tatilinin bitmesine az bir zaman kaldı. Bacılarımız imkânları ölçüsünde çocuklarıyla birlikte Kur’an kurslarına, camilere yönelmeli ve cami programında hem öğrenen hem de öğreten olmalıdırlar. Camiye gitme imkânı olmayan bacılarımız varsa bunlar da imkânlar dâhilinde kendi evlerinde ya da daha rahat bir ortamda bu hususta yardımcı olmalıdırlar.

Sürekli hatırlatmada bulunduğumuz bir konu da, her kardeşimizin bulunduğu ortamda çevresine örneklik teşkil etmesi ve yaşantısının bizatihi tebliğ niteliğinde olmasıdır. Bacılarımızdan bu konuda hassas olmalarını bekliyoruz.

Toplumda yaygınlaşan tefessüh ve açık saçıklık, yaz ayları ile birlikte daha da artmış durumdadır. Annelerimiz, ablalarımız ve bacılarımız, her konuda olduğu gibi hicap konusunda da örneklik teşkil etmelidirler. Tesettürsüzlük belasıyla mücadele etmeli ve başta yakın çevrelerini, akrabalarını ve dostlarını bu hayâsızlıktan kurtarmak için uğraşmalıdırlar. Toplumun müptela olduğu bu hastalıktan kurtulmak için her kardeşimiz kendi ailesinden hatta çocuğundan işe başlamalıdır. Erişkin değilse bile çocuklarımızı İslam’ın emrettiği şekilde ahlaklanmalarına özen göstermeli, daha küçük yaşta iken tesettüre alışmalarını sağlamalıyız.

Toplumda yerleşmiş olan cahili giyim, kuşam ve davranışlara karşı mücadelede, hikmetle alakaya devam edilmelidir. Dışlayıcı, suçlayıcı ve ayrıştırıcı bir dil kullanmaktan uzak durulmalı ki; daha yakın alaka kurulabilsin.

Rabbim bizleri toplumun ıslahına vesile olan kullarından eylesin. (Âmin)

Allah’a emanet olun.

Başyazı | Nisanur Dergisi | 81. Sayı | Ağustos 2018

Yorum yap