ManşetMutfakSağlıkŞifalı BitkilerSümeyye ÖzbayYazarlar

Bedeninin Sende Hakkı Var

Bismillahirrahmanirrahim…

Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyuruyor: “Rabbinin sende hakkı var, bedeninin sende hakkı var, ailenin sende hakkı var. Her hak sahibinin hakkını ver.” (Buhari, 1968) Bu hadisi şerif doğrultusunda öğreniyoruz ki; bizler bedenimize bakmakla, sağlığımıza dikkat etmekle yükümlüyüz.

Havaların soğuduğu, mevsimsel grip salgınının yaşandığı, insanların “corona virüs” tehlikesiyle sarsıldığı şu günlerde bağışıklığımızı güçlendirmemiz önem arz ediyor. Rasulullah (SAV) beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bilmemizi buyururken; “hastalıktan önce sağlığın kıymetini bilmemizi” söyleyerek bizleri sağlığımız konusunda yönlendirmiştir. Dolayısıyla hastalık gelmeden önce önlem almak, bağışıklığımızı güçlendirerek hastalıklardan korunmak gerekmektedir.

Peki, bağışıklığımızı nasıl güçlendiririz? Birkaç öneriyi sıralayalım:

Çörekotu

Buhari ve Müslim’in sahihinde Ebu Seleme’nin rivayet ettiği bir hadisi şerifte Rasulullah (SAV) şöyle buyurmuştur: “Çörekotuna devam ediniz, zira çörekotunda ölümden başka her derde çare vardır.” (El-Cevziyye, Tıbbı Nebevi) 

Çörekotu, dövülüp balla karıştırılarak yenildiğinde bağışık sistemini güçlendirir, soğuktan dolayı meydana gelen nezle, öksürük, balgam, boğaz ağrısı gibi şikayetlerin tedavisinde etkilidir. Bağırsak kurtlarını temizleyici, şişkinlik giderici, hayız söktürücü etkisi vardır. (Özer, Tabiat Eczanesi) Dövülüp balla karıştırdıktan sonra sıcak su ile birlikte içilen çörekotu, anne sütünü arttırmakta, idrar söktürmektedir. Çörekotu yağı ise saçkırana (El-Cevziyye) ve “polikistik over sendromu” (yumurtalıklarda çok kist bulunması) yaşayan kadınların şeker dengesini sağlayıp tatlı krizleri yaşamamaları ve aşırı kilo almamalarında fayda sağlamaktadır. (Saraçoğlu)

Soğan

Soğan, vücudumuzda antibiyotik etkisi göstermektedir. Burun tıkanıklığı yaşadığınızda az bir miktar soğan suyunu burun deliklerinizin ucuna sürdüğünüzde burnunuzun açılmasını sağlayacaktır. Soğan suyu, vücuttan toksin attığından dolayı ödem ve iltihabı temizler.

KÜR: Bir sarı kabuklu orta boy soğan, kabuğu soyulup dörde bölünerek bir buçuk bardak klorsuz suda 5 dakika kapağı kapalı şekilde kaynatılır. Süzdürülüp soğutulmadan, sıcakken günde iki kez içilir. Bu kür 15 günden fazla uygulanmamalıdır. (Saraçoğlu) Bu kür miyom, çikolata kisti gibi kadın hastalıklarında etkilidir. Aynı zamanda vücuttaki zararlı toksinleri temizler, idrar söktürür, antibiyotik etkisi göstererek nezle, grip gibi hastalıkları tedavi eder. Mide rahatsızlığı olanlar (gatstrit vs.) kullanmamalıdır.

Sarımsak

Bağışıklığı güçlendiren bir diğer yiyecek olan sarımsak damar sertliği, tıkanıklığı, kalp damar hastalığı, brucella, mantar, balgam, kepek, saçkıran, kan pıhtılaşması gibi rahatsızlıklarda fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda virüs önleyici ve tansiyon düşürücü etkiye de sahiptir. (Özer)

KÜR: Sarımsak, yarım kaşık limon suyu, bir bardak su, 4-5 dal maydanozu robottan geçirip hazırladığınız kürü 10 gün uygulayarak (3 gün sarımsaklı, 3 gün sarımsaksız, 3 gün sarımsaklı) damar tıkanıklığının, kalp-damar hastalıklarının önüne geçmiş olursunuz.  Altı ayda bir uygulanması önerilmektedir. (Saraçoğlu) Bu kür, içinde maydanoz bulunduğundan cildinizin sivilceden arınmasını; limon sayesinde de kanınızın sulanmasını sağlayacaktır. Bu kürü cilt sağlığınız için uygulamaya karar verirseniz içerek ve cildinize sürerek hem iç hem dıştan uygulayabilirsiniz. Bu tedavi cildinizin parlamasını, yumuşamasını, beyazlaşmasını, siyah noktaların temizlenmesini de sağlayacaktır.

Zencefil

“Orada onlara zencefil katkılı kadehler içirilir.” (İnsan /17)

Vücuttan iltihabı temizler, romatizma hastalarının kullanması tavsiye edilir, balgamı temizler, boğazı yumuşatır, öksürüğü giderir, ses kısıklığına iyi gelir, idrar söktürür, hafızayı ve vücudu kuvvetlendirir. (Özer) Zencefil mide bulantılarında da etkilidir. Dolayısıyla hamilelikte mide bulantısı yaşayanlara (Saraçoğlu) ve kendisini araba tutan kişilere tavsiye edilir.

KÜR: Zencefil, zerdeçal ve kabuk tarçını kapağı kapalı şekilde kaynatıp içmek özellikle öksürüğe iyi gelir ve hızlı bir şekilde balgamı söker. Gastrit gibi mide şikâyeti olanlar zerdeçal kullanmamalıdır. Toz şeklinde olan zencefil ve zerdeçal balla karıştırılarak yenildiğinde de aynı etkiyi gösterecektir.

Sahlep

Kışın sevilen içeceği olan sahlep, içimizi ısıtmakla birlikte vücuda kuvvet verici, enerji arttırıcı, bağışıklık güçlendirici, bağırsak temizleyici, soğuk algınlığını tedavi edici, adet söktürücü ve düzenleyici, adet sancılarını azaltıcı etkiye sahiptir. Ne yazık ki günümüzde hazır sahleplere nişasta konulmakta, bazı uyanık! kişiler alçıyı “sahlep” diye satmaktadır. Güvenilir yerlerden alınız.

Turunçgiller

Rabbimiz, yazın sıcağında içimizi serinleten karpuz, kavun, çilek gibi meyveleri yarattığı gibi kışın soğuğundan dolayı hastalanmamıza karşın vücudumuzu kuvvetlendiren C vitaminli meyveleri bizlere lütfetmiştir: Greyfurt, portakal, turunç, mandalina. C vitamini bakımından zengin bu meyveler, grip ve nezle tedavisinde etkilidir, boğazı yumuşatır, kanı temizler, sinirleri yatıştırırlar.

DİKKAT EDİNİZ: Her şeyin dengelisi makbuldür, bitkisel kürleri kullanırken kullanım sürelerine ve sıklıklarına dikkat ediniz. Aşırıya kaçmanız, yarardan ziyade zarara sebep olabilir. Alerjiniz olan ve hastalıklarınızdan dolayı doktorunuzun kaçınmanızı söylediği gıdaları tüketmeyiniz.

Sümeyye Özbay | Nisanur Dergisi | Mart 2020 | 100. Sayı

Yorum yap