AileAnne - BebekManşetMeliha TimurYazarlar

Annelik Testi

“Nasıl bir anneyim?” “Acaba çocuğuma karşı davranışlarımda hangi çizgideyim?” “Kriz durumlarında çocuğumu sağlıklı yönetebiliyor muyum?” gibi sorularınıza cevap bulmak için sizler için hazırladığım aşağıdaki testi çözün:

1) Aşağıdaki anne profili seçeneklerinden hangisi olmak isterdiniz?

a) Her dediğini ikiletmeden yapan, üzmeyen, öfkelendirmeyen, uslu, uysal, kısaca her istediğini yerine getiren bir çocuk annesi olmak isterdim

b) Çocuğunu mutlu eden, güven ve sevgisini kazanmak için onun her istediğini yapan, onu üzmemek için bin bir çeşit hizmette bulunup onu el üstünde tutan bir anne olmak isterdim

c) Çocuğunu tanımaya ve yeteneklerini keşfetmeye çalışan bir anne olmak isterdim

d) Doğruyu yanlışı öğretmek için çalışıp-çabalayan, gerekirse ödül-ceza yöntemine başvuran ama aynı zamanda sevgisini, şefkatini ve ilgisini çocuğundan mahrum etmemeye özen gösteren bir anne olmak isterdim

2) Boş zamanınızı nasıl geçirirsiniz?

a) Sürekli bir şeylerle meşgul olduğum için pek boş zamanımın olduğu söylenemez

b) Muhakkak ki kendime zaman ayırır kendimi mutlu ve huzurlu edecek işlere yönelirim

c) Ailemle güzel vakit geçiririm

d) TV izlerim / İnternette gezinirim / Sosyal medya kullanırım

3) Evde kuralları en çok belirleyen kimdir?

a) Ben

b) Eşim

c) Yerine göre bazen ben bazen de eşim (ikimiz)

d) Aslında bizde belli başlı kurallar olduğu söylenemez

4) ‘Çocuk eğitmek’ denilince aklınıza ilk gelen nedir?

a) Sorumluluk isteyen hassas ve bir o kadar da önemli bir görev

b) Hiç uğraşamam

c) Çok sabır isteyen, yıpratan bir süreç

d) Dünyanın en zor işi

5) Tahmini olarak çocuğunuz günde kaç saat TV izliyor?

a) 0-1 saat

b) 2-5 saat

c) 6-9 saat

d) Uyku, yeme-içme gibi ihtiyaçlar haricinde sürekli

6) Çocuğunuzla iletişim konusunda aşağıdaki durumlardan hangisi size uymaktadır?

a) Çocuğumla çocuklaşır, onunla vakit geçirir, sıkça şakalaşırım

b) Anne çocuk çizgisi nettir. Büyükler yerini bilecek küçükler de yerini bilecek.

c) Günlük ihtiyaçlarını görmesinde yardımcı olur onun dışındaki zamanlarda kendi haline bırakırım

d) Çocuğumla sürekli bir çatışma içerisindeyim

7) Çocuk eğitiminde disiplin hakkında düşünceleriniz nedir?

a) Fazla kasmamak, fazla sıkmamak lazım bence. İşi oluruna bırakmak en sağlıklı olanıdır.

b) Çocuğum her şeyin bir sınırının olduğunu şimdiden bilmeli, kurallarla yaşamasını öğrenmelidir. O yüzden disiplin, eğitimde kesinlikle yer almalıdır.

c) Asla! Çocuğumun özgür yetişmesinden yanayım.

d) Disiplin uygulayarak çocuğumun bana karşı soğumasından endişe ediyorum

8) 2 saat sonra misafiriniz gelecek. Etraf dağınık, yemek hazır değil. Bir koşuşturma içerisindesiniz. Evi hızlıca topladıktan sonra tam yemek yapmak için mutfağa yöneleceğiniz sırada misafir odasından bir patırtı sesi duyuyorsunuz. Arkanızı dönüp baktığınızda çocuğunuzun oyuncaklarıyla etrafı saçıp-savurduğunu görüyorsunuz. İlk tepkiniz ne olurdu?

a) Öfkelenir, bağırıp-çağırır, çocuğa çabucak oyuncaklarını toplamasını ve odasına gitmesini söylerdim. Dinlemezse oyuncaklarını alır kaldırırdım.

b) Sükûnetimi korur, misafirlerin geleceğini anlatır, oyuncaklarını toplaması ve gidip odada oynaması için ikna etmeye çalışırdım.

c) “Ben şimdi yemek yapmaya gidiyorum. Geldiğimde bu oyuncakları burada görmek istemiyorum. Aksi takdirde ne olacağını biliyorsun” derdim.

d) Hiç aldırış etmem, “nasıl olsa çocuktur, oynasın” der oyuncaklarını saçıp-savurmasına müdahale etmezdim.

9) Bir davranışın yanlış olduğu mesajını çocuğunuza nasıl verirsiniz?

a) Ciddi/sert bakışlarla, işaret parmağımı sallayarak

b) Davranışı kötüleyebildiğim kadar kötüleyerek

c) Davranıştaki yanlışlığı, çocuğumun yaşı ve kavrayışına göre izah etmeye çalışarak ve rol model yoluyla kendim bu davranıştan uzak durarak

d) Ceza yöntemiyle veya o davranışı sergilediğinde sevgi ve ilgimden ya da başka bir şeylerden mahrum ederek

10) Yerli yersiz isteklerde bulunan, “yap!” denileni yapmayan, “yapma!” denileni yapan inadı tutmuş, işi çığırından çıkartmış çocuğunuza ne gibi bir çözüm bulursunuz?

a) Kesinlikle döverim

b) Yeter ki olay çıkmasın, canımı sıkmasın anlayışıyla isteğini yerine getiririm

c) İsteğini yerine getirmem ve bu hususta benim dediğime gelene dek de onunla inatlaşırım

d) Dikkatini başka yönlere çevirme arayışına girerim

11) Parkta veya bir misafirliktesiniz. Çocuğunuz başka çocuklarla oyun oynuyor. Oyun esnasında çocuğunuz başka bir çocuğa zarar veriyor? Ne yaparsınız?

a) Hemen müdahale eder ve kızarak tepki veririm.

b) “Yapma evladım” demekle yetinirim

c) Çocuğumu olay yerinden uzaklaştırır, yanlış davrandığını izah eder, uyarırım. Uyarılarıma rağmen tutumunu değiştirmezse o keyifli ortamdan onu kararımdan taviz vermemek şartıyla mahrum ederim.

d) Çocuğa zarar verdiği gibi ben de ona zarar verir, başkasına tattırdığı acıyı kendisinin de tatmasını sağlarım.

12) Çocuğunuz öfke patlaması yaşıyor. Öfkeden saçını başını yoluyor. Kendini yerlere atıyor. Bu durumda genelde ne yapıyorsunuz?

a) Elimden geldiği kadar susturmaya, sakinleştirmeye çalışıyorum. Şeker, çikolata gibi sevdiği şeylerle onu rahatlatmaya çalışıyorum

b) Böyle şeylere genelde hiç gelemem. Susturma çabalarıma rağmen devam ederse cezalandırıyorum (sözel şiddet, fiziksel şiddet, manevi şiddet uygularım)

c) Sakince öfkesine eşlik ediyor, öfkesinin dinmesini bekliyorum.

d) Öfkesini “yapma”, “sakin ol”, “ayıp”, “hiç yakışıyor mu sana”, “sen çok akıllısın” gibi sözlerle dindirmeye çalışıyor, öfkelenmenin zarar verici bir davranış olduğunu anlatıyorum

13) Okula gönderdiğiniz çocuklarınıza trafikle ilgili hangi uyarıda bulunursunuz?

a) Aman ha! Yoldan geçen arabalara dikkat et, çarpmasınlar sana

b) Sakın tek başına yoldan geçmeye kalkma! Yanında muhakkak ki bir arkadaşın olsun

c) Senin yoldan geçerken çok dikkatli davranacağına dair en ufak bir şüphem yok

d) Hiç uyarıda bulunmam

14) (2-5 yaş arası) çocuğunuzun tuvalet eğitimine başladınız. Başarılı geçen günler/aylardan sonra “artık alıştı” diyeceğiniz zamanda gündüzleri de geceleri de tekrar altını ıslatmaya başladı. Tekrar beze döner miydiniz?

a) Bu durum beni, dolayısıyla da çocuğumu fazlasıyla yıpratacağı için hiç tereddüt etmez bağlardım

b) Hayır kesinlikle. Çocuğun dengesi bozulur. Ayrıca beze dönersem öğrenmesi gecikir, okul çağında bile kendini ıslatmaya devam eder

c) Sağlık sorunu var mı yok mu öğrenmek için doktora başvururdum

d) “Aaa tekrar beze mi döndün?” “Herhalde bir yerlerde hat yaptın, çünkü bizim çocuk hemen öğrendi” gibi çevreden gelebilecek yorumları duymak istemediğim için ne yapar eder dönmezdim

15) Çocuğunuz başka bir çocuğa ait bir oyuncağı sahipleniyor. Oyuncak sahibi oyuncağını geri alabilmek için ağlıyor. Fakat çocuğunuz oyuncağı vermemekte diretiyor. Nasıl müdahale edersiniz?

a) Kavganın seyrini takip ederim. Çocukların sorunlarını kendilerinden çözmelerini beklerim. Kavga iyice kızışırsa müdahale eder, sorunlarını çözmede destek olurum

b) Ona bundan daha güzel bir oyuncak alacağımı vaat ederek ikna etmeye çalışırım

c) Oyuncağın kendisine ait olmadığını ve oyuncağı sahibine geri vermesi gerektiğini söylerim. Dinlemezse elinden çekip alır sahibine veririm

d) Dikkatini daha cazibeli bir oyuncağa veya duruma yöneltmeye çalışırım

DEĞERLENDİRME

Verdiğiniz cevaplara göre puanları toplayın:

1) a=1 b=2 c=3 d=4     6) a=1 b=3 c=2 d=4    11) a=2 b=3 c=4 d=1

2) a=2 b=3 c=4 d=1     7) a=3 b=4 c=1 d=2    12) a=3 b=1 c=4 d=2

3) a= 3 b=2 c=4 d=1    8) a=1 b=4 c=2 d=3    13) a=1 b=2 c=4 d=3

4) a=4 b=1 c=3 d=2     9) a=1 b=2 c=4 d=3    14) a=4 b=2 c=3 d=1

5) a=4 b=3 c=2 d=1     10) a=1 b=2 c=3 d=4  15) a=4 b=2 c=1 d=3

60 puan: Testin sonucunda bu puanı almayı başarmışsanız, sizi canı gönülden tebrik ederim. Allah’ın izniyle eğitimde sağlıklı yolu takip etmektesiniz. Bilinçli bir annesiniz. Eğitimin size yüklemiş olduğu sorumluluğu anlamış ve çocuğunuzu hayata en güzel biçimde hazırlayabilmek için çalışan duyarlı annelerdensiniz. Kriz durumlarında çocuğunuzu olması gerektiği gibi yönetiyor, eğitimin altın kuralları değerinde olan sevgi, ilgi, disiplin, tutarlılık, sabır, şefkat ve empatiden ödün vermiyorsunuz.

52-59 puan: Hedefiniz mükemmel bir anne olmak. Bunun için çocuğunuzu en iyi bir şekilde yetiştirebilmek için çaba sarf ediyor, çocuk eğitimine dair olan her şeyi merak ediyorsunuz. Bu mükemmelliyet arzunuz bazen size yanlış seçimler yaptırtsa da ve kriz durumlarında zaman zaman nasıl davranmanız gerektiği hususunda şaşırtsa da müsterih olun genellikle doğru istikamette yol alıyor, çocuğunuzun eğitimini kendinize dert ediniyorsunuz.

45-51 puan: İyi bir anne olmak istiyor, çocuğunuzu tanımaya çalışıyorsunuz. Bu süreçte zaman zaman iniş çıkışlar yaşıyorsunuz. Büyük bir titizlikle doğru adımlar atmaya çabalıyorsunuz. Ama hep bir şeyler ters gidiyor. Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarsızsınız. Net olarak belirlediğiniz kurallar da dahi taviz verebiliyorsunuz. Çocuğunuzun maslahatı için daha tutarlı ve kararlı olur, merhamet çizgisinden de uzaklaşmazsanız her şey yoluna girecektir inşaallah.

30-44 puan: Çocuğunuzu seviyorsunuz ve ona aşırı düşkünsünüz. Fakat bu aşırı düşkünlüğünüz eğitimde hatalar yapmanıza sevk ediyor sizi. Kriz durumlarında çaresiz kalıyor, genelde çocuğunuzun suyundan gitmeyi tercih ediyorsunuz. Ona sayısız oyuncaklar alarak, rüşvet derecesine getirtecek kadar ödüllendirerek yanlış davranışlarından kalıcı şekilde uzaklaştıramazsınız.  Ayrıca çocuğu kuralsız yetiştirerek ona iyilik ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ama farkında olmadan ona en büyük kötülüğü ediyorsunuz. Disiplinli davranarak çocuğunuzun sizi artık sevmeyeceğinden endişe ediyor olabilirsiniz. Ama unutmayın çocuğunuz sizin ona sınırlarını göstermenize muhtaçtır.

15-29 puan: Anneliğinizi acilen gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Çocuğunuzla aranızda ciddi manada uçurumlar var. İletişim yok denilecek kadar az. Umursamaz bir tutum içindesiniz. Çocuk bakmak sizin için adeta bir yük haline gelmiş. Hayata ve çocuk eğitimine karşı bakış açınızı değiştirin. Şayet tutumunuzu değiştirmez bu hal üzere ısrar ederseniz, çocuğunuzla ileriki zamanlarda çok daha ciddi boyutta sorunlar yaşarsınız. Ayrıca kendi kabuğunuza çekilmek yerine ailenizle mutlu olmayı deneyin ve elinizdekilerden dolayı Allah’a şükretmeyi ihmal etmeyin.

Pedagog Meliha Timur | Nisanur Dergisi | Ocak 2019 | 86. Sayı

Yorum yap